Van ekolojik koşullarında bazı nohut çeşitlerinin verim ve adaptasyonu üzerine araştırmalar
Research on yield and adaptation of some nohut variants in Van ecological conditions
- Tez No: 494415
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden temin edilen Flip 85-17C, ILC-195, ILC:3279, Güney Sarısı-482 ve Kuşbaşı çeşitleri ile kütük numaraları 3:08103, 6:08139, 5:08189, 2:08198, 4:08112 ve 1:08187 çeşitleri ile yapılmıştır. Çeşitlerin dekara verimleri sırasıyla; 40.18 kg, 31.17 kg, 39.52 kg, 61.44 kg, 56.03 kg, 33.32 kg, 36.00 kg 47.53 kg 47.82 kg, 61.00 kg ve 66.93 kg olarak tespit edilmiştir. Dekara verimler dikkate alınarak; kütük numaraları 1:O8187 ve 4:O8112 olan çeşitler ile Güney Sarısı-482 ve Kuşbaşı çeşitleri üzerinde daha detaylı çalışmaların yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, varietiesFlip 85-17C, ILC-195, ILC:3279, Güney Sarısı-482 ve Kuşbaşı varieties with Code no: 3:08103, 6:08139, 5:08189, 2:08198, 4:08112 and 1:08187 provided from different parts of Turkey, were used. Seed Yields of these verieties are as follows respectively; 40.18 kg, 31.17 kg, 39.52 kg, 61.44 kg, 56.O3 kg, 33.32 kg, 36.00kg, 47.53 kg , 47.82 kg, 61. 00 kg and 66. 93 kg. Taking into eccount the yield per decare; varieties with Code no 1:08187, 4:08112 and Güney Sarısı-482 and Kuşbaşı varieties have been found hopefull and more detailed studies should be conducted on these varieties.