Subtrokanterik femoral kısaltma osteotomisi ile total kalça artroplastisi yapılan yüksekte displastik kalçalarda femoral stem seçeneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of femoral stem options in high hip dysplasia with total hip arthroplasty with subtrochanteric femoral shortening osteotomy
  1. Tez No: 494417
  2. Yazar: KUTALMIŞ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gelişimsel kalça displazisine sekonder yüksekte kalça çıkığının tedavisi için femur kısaltıcı osteotomi ile total kalça artroplastisi yapılan hastalarda kullanılan farklı femoral stemlerin klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmektir. Yöntem: 2004 – 2014 yılları arasında transvers femur kısaltma osteotomisi ile total kalça artroplastisi yapılan 81 hastanın 91 kalçası çalışmaya dahil edildi. Displastik koksartroz nedeniyle ameliyat edilen ancak femoral kısaltma yapılmayan, femur rekonstrüksiyonunda femoral steme ek olarak plak kullanılan ve hastanemiz dışında aynı kalçadan revizyon cerrahisi geçiren hastalar, ayrıca step-cut veya oblik osteotomi ile femur kısaltması yapılan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Ameliyatlarında 3 farklı stem kullanılan ve hastanemizde takipli olan bu hastalar taranarak detaylı fizik muayene yapıldı. Pelvis AP , kalça lateral ve alt ekstremite uzunluk grafileri değerlendirildi. Harris kalça skoru değerlendirildi. Preoperatif grafilerden hastaların crowe sınıflamasına göre tiplendirilmesi yapıldı. Hem takip hem de son kontrolerrinde femoral osteotominin kaynaması, komponent gevşemesi, heterotopik ossifikasyon, damar-sinir hasarı, enfeksiyon, dislokasyon, intraoperatif kırık ve ek komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Seksenbir hastanın 91 kalçası ortalama 77,6 ay ( 35-153 ay) takip edildi. Hastaların ortalama vücut kitle indeks değerleri 28,2 (18-43) olarak hesaplandı. Hastaların ameliyat sırasında ortalama yaşı 47,9 (25-72) idi. Hastaların 3 ü erkek 78 i kadındı. Hastaların 30'u sağ , 41'i sol kalçasından ameliyat edilirken , 10 hasta da her iki kalçasından ameliyat edildi. Hastaların preoperatif harris kalça skorları ortalama 39 olarak hesaplandı. Hastaların son kontrollerinde ameliyat sonrası Harris kalça skor değerleri ortalama 76,4 olarak hesaplandı. 91 kalçanın 76'sında Harris skoruna göre iyi, çok iyi veya mükemmel sonuç elde edildi. Kullanılan üç farklı stem arasında klinik sonuçlarda ve komplikasyon oranlardında anlamı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the clinical and radiological results of different femoral stems used in patients with femoral shortening osteotomy and total hip arthroplasty for the treatment of high riding hip secondary to developmental dysplasia of the hip. Materials And Method: Between 2004 and 2014, 91 hips of 81 patients who underwent total hip arthroplasty with transverse femur shortening osteotomy were included in the study. Patients operated on for dysplastic coxarthrosis but no femoral shortening, femoral reconstruction with plate in addition to femoral stem, revision surgery from the same hip other than our hospital, patients with step-cut or oblique femoral shortening osteotomy were excluded. Detailed physical examination was performed these patients who had 3 different stem in their surgery and who were followed up at our hospital. Pelvis AP, hip lateral view and orthoroentgenogram were evaluated. Harris hip score was assessed. Patients were typed according to Crowe classification from preoperative views. During follow-up and at the last follow-up, femoral osteotomy loosening, component loosening, heterotopic ossification, vascular-nerve damage, infection, dislocation, intraoperative fracture and additional complications were recorded. Results: Ninetyone hips of eighty one patients followed an average of 77.6 months (35-153 months). The mean body mass index values of the patients were calculated as 28.2 (18-43). The mean age of the patients during surgery was 47.9 (25-72) years. Three of the patients were male and 78 were female. Thirty of the patients were operated on the right side, 41 on the left hips, and 10 on both hips. Patients preoperative Harris hip scores were calculated as 39 on average. At the final followup of the patients, postoperative Harris hip score was calculated as 76.4. In 76 of the 91 hips, the Harris hip score was good, very good or excellent. There was no difference in clinical results and complication rates between the three different stem used.