Modelling innovation dynamics by using system dynamics methodology
İnovasyon dinamiğinin sistem dinamiği ile modellenmesi
- Tez No: 494421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRDAL ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalısmanın konusu inovasyon dinamiginin bir dayanıklı tüketim malları üreticisi firma perspektifinden sistem dinamigi metodolojisi ile irdelenmesidir. Dayanıklı tüketim malları endüstrisi olgun bir endüstri olarak kabul edilmekle birlikte yine de sektördeki firmalar üzerinde pazar paylarını kaybetmeme ve büyüme için yeni ürün ve hizmetler sunma konusunda yogun bir rekabetçi baskı vardır. Bunu saglamak için genelde kabul gören bir strateji sürekli basarılı inovasyonlar gerçeklestirebilmektir. Bu çalısma kapsamında inovasyon stratejileri üzerinde durulmustur. Bu nedenle sistem dinamigi metodolojisi uygulanmıstır. Sistem Dinamigi modelleme yaklasımı bir bilgisayar modelleme teknigi olup geribeslemeleri döngülerle gösterebilen bir yaklasımdır. Bu yaklasım, etkilesimlerin modellenmesine izin verdiginden ve dinamik olarak benzetim boyunca davranısları gösterdiginden inovasyon dinamiklerinin incelenmesi için uygun bir araçtır. Modelde kullanılan ana performans ölçütü yenilikçilik seviyesidir. Çalısmanın parçası olarak sistem davranısları parametrik analiz kullanılarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is the investigation of the innovation strategies from the perspective of a durable household goods manufacturer. Although the durable household goods industry is designated as a mature industry, still there is extreme competitive pressure on the firms in this industry to introduce new products and services so as not to loose their market share and continue to grow. A generally accepted strategy to achieve this challenging task is to be able to introduce a continuous sequence of successful innovations. Specifically, our study presents the causal structure of the innovation process and the resulting behaviour. For that purpose, system dynamics methodology is employed. System Dynamics is a computer modelling technique to simulate the behaviours of systems with many feedback loops. It is a suitable method for investigating the dynamics of innovation, since it allows for the modelling of interactions and for the observation of resulting dynamic patterns through simulation. The main performance indicator used in our model is the innovativeness level. As part of this research, the behaviour of the system is analyzed employing parametric analysis.