Formation of the first legal opposition to secularism in Turkey: The Journal Büyük Doğu (Great East) in the period of transition to democracy (1945-1950)
Türkiye'de sekülerizme karşı ilk yasal muhalefetin oluşumu: Demokrasiye geçiş sürecinde Büyük Doğu Dergisi (1945-1950)
- Tez No: 494422
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CEMİL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki sekülerleşme sürecinin yalnızca siyasal reformlarla sosyal ve siyasal hayatın sekülerleştirilmesinden ibaret olmadığını; bu reformlara yönelik eleştirilerin ve muhalefetin de sekülerleşme sürecini şekillendirdiğini göz önünde bulundurarak Türkiye'deki sekülerizm tartışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Büyük Doğu Dergisi'nin detaylı bir analizi ile Türkiye'deki tek parti rejimine ve sekülerleşme politikalarına karşı yürütülen ilk resmi muhalefetin oluşumu incelenecektir. Bu çalışma, Türkiye'de demokrasiye geçiş süreci olarak bilinen ve demokratik muhalefetin şekillenmeye başladığı 1945 ve 1950 yılları ile sınırlıdır. Büyük Doğu Dergisi'nin tek parti rejimine ve sekülerleşme politikalarına karşı geliştirdiği muhalefetin analiz edildiği bu çalışmada, bu analiz ile Türkiye'de sekülerizmin kavramsal çerçevesi ve sekülerleşme süreci hakkında neler elde edilebileceği sorusunun cevabı aranmaktadır. Ayrıca, Büyük Doğu'nun İslami ve milliyetçi öğeler barındıran milliyetçi mukaddesatçı veya muhafazakar milliyetçi olarak adlandırılan ideolojisinin Kemalist ideoloji karşısındaki duruşu ve Kemalist ideolojinin bu duruş üzerindeki etkisi de bu çalışmada ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute the secularism debates in Turkey by providing an analysis of the Turkish secularization by focusing on not only process of political reforms to transform the social and poltical life, but also a process of formation the opposition to this transformation through a detailed case study analysis on the journal Büyük Doğu (Great East). This study is limited with the period of transition to democracy between 1945 and 1950, in which the first legal religious political opposition to the secularization reforms of the single-party regime was shaped. Based on the analysis of Büyük Doğu's opposition to the single-party regime and its secularization policy, this study attempts to answer the following question: what can be derived from the case of Büyük Doğu's criticisms about the conceptual framework of Turkish secularism and secularization process in Turkey. This study also tries to give an insight about the Büyük Doğu's Islamist and religious nationalist (milliyetçi mukaddesatçı) perspective, which is also called as conservative nationalism, towards Kemalist ideology and the impact of Kemalism on conservative nationalist