Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan mekanik ventilatöre bağlı bebeklerin annelerinin Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of the mothers whose newborn babies had mechanically ventilated during hospitalization in neonatal intensive care unit by Beck Depression Scale
- Tez No: 494442
- Danışmanlar: DR. HÜSEYİN DAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNITESİNDE YATAN MEKANİK VANTİLATÖRE BAĞLI BEBEKLERİN ANNELERİNİN BECK DEPRESYON ÖLÇEĞİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş: Postpartum dönem hafif depresif semptomların yanında minör/majör depresyon gibi ağır ruhsal problemler açısından riskli bir dönemdir. Çalışmamızda, bebekleri yenidoğan yoğun bakımda mekanik ventilatöre bağlanarak izlenen annelerin postpartum depresyon açısından değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hasta grubu (bebekleri mekanik ventilatöre bağlı olarak yenidoğan yoğun bakımda izlenen anneler) ve kontrol grubu (bebekleri mekanik ventilatöre bağlanmadan yenidoğan yoğun bakımda izlenen anneler) dahil edildi. Her iki gruptaki annelere yüz yüze görüşme tekniği ile Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Bulgular: Hasta grubunda Beck Depresyon Ölçeği puanları, kontrol grubundan daha yüksek saptandı. Beck Depresyon Ölçeği puanları hasta grubunun % 52'sinde, kontrol grubunun ise % 74'ünde normal aralıkta idi. Hasta grubunda orta, ciddi ve ağır düzeyde depresyon % 18 oranında saptanırken, kontrol grubunda orta, ciddi ve ağır düzeyde depresyon tespit edilmedi. Hasta grubu kendi içinde değerlendirildiğinde, gestasyonel yaş ve bebeklerin doğum ağırlıkları ile Beck Depresyon Ölçeği puanları arasında negatif yönde istatistiksel anlamlı zayıf derecede bir korelasyon olduğu görüldü. Ayrıca anne yaşı 25 yaşından büyük olanların Beck Depresyon Ölçeği puanları anne yaşı 25 yaşından küçük olanlardan daha yüksek saptandı. Düşük eğitim düzeyine sahip olan annelere göre yüksek eğitime sahip grupta ve çalışmayan annelere göre çalışan annelerin grubunda Beck Depresyon Ölçeği puanları daha düşük idi. Tartışma ve Sonuç: Postpartum depresyon sıklığı bebeği yenidoğan yoğun bakımda ventilatöre bağlı olarak izlenen annelerde ventilatöre bağlanmadan izlenen bebeklerin annelerine göre daha sık görülür. Depresyon puanları annelerin eğitim düzeyi ile negatif koreledir ve çalışmayan annelerde daha yüksek puanlar saptanır. Mekanik ventilatöre bağlanan bebeklerin annelerinde anne yaşı ile depresyon puanları pozitif korelasyon gösterir. Postpartum dönemde anneler depresyon açısından değerlendirilmeleri sık görülen bu ruhsal problemin tanınıp gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE MOTHERS WHOSE NEWBORN BABIES HAD MECHANICALLY VENTILATED DURING HOSPITALIZATION IN NEONATAL INTENSIVE CARE UNIT BY BECK DEPRESSION SCALE Introduction: Postpartum period is a risky condition due to mild depressive symptoms as well as severe psychological problems such as ninor/major depression. In our study, we aimed to evaluate the postpartum depression of the mothers whose babies had mechanical ventilator treatment in neonatal intensive care unit. Materials and Methods: The study group (involving mothers of the newborns who had mechanical ventilation in the neonatal intensive care unit) and the control group (involving mothers of the newborns without a mechanical ventilator treatment in the newborn intensive care unit) were included in the study. Beck Depression Scale with face-to-face interview technique were administered to the mothers in both groups. Results: The Beck Depression Scale scores were higher in the patient group than in the control group. The Beck Depression Scale scores were in the normal range in 52% of the patient group and 74% of the control group. In the patient group, moderate and severe depression was detected in 18% of the patients, but no moderate or severe depression was found in the control group. When the patient group was evaluated within itself, it was found that there was a negatively statistically significant weak correlation between gestational age and birth weight of the infants and Beck Depression Scale scores. In addition, Beck Depression Scale scores of mothers who were older than 25 years of age were higher than those who were under 25 years of age. The scores of Beck Depression Scale were lower in high educated group when compared with low educated group and lower in working mothers when compared with house-wives. Discussion and Conclusion: Postpartum depression frequency is more common in mothers of infants who are admitted to the mechanical ventilator in the neonatal intensive care unit than in the mothers of infants who are not ventilated. Depression scores are negatively correlated with maternal education level. Maternal age and depression scores were positively correlated in mothers of the babies who are connected to mechanical ventilation. Assessment of the mothers' depression in the postpartum period will help to identify this common psychologic problem and take necessary measures.