Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesinde son 10 yılda izlenen pulmoner kanaması olan yenidoğanların retrospektif değerlendirilmesi
Pulmonary hemorrhage in newborns: A 10-year review at Kocaeli University Neonatology Unit
- Tez No: 937209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SERÇE PEHLEVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akut zeminde gelişen pulmoner kanama (PK) nadir görülmesine rağmen yüksek mortalite ile seyreden ve oldukça katastrofik sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır Etyolojisi multifaktöriyel olup çeşitli risk faktörleri ile ilişkilendirilmiş olsa da halen altta yatan risk faktörleri ile ilgili netleşmesi gereken unsurlar vardır. Tedavi yaklaşımlarında uygulamalar ve mevcut kanıtlar arasında da farklılıklar gözlenmektedir. Bu nedenle hastalığa yol açan durumları bilmek ve bunları önlemeye yönelik stratejiler geliştirmek, kanıta dayalı standart tanı ve tedavi yöntemlerini belirlemek bu hastalarda prognozu iyileştirmede önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde (YYBÜ) uzun bir periyotta izlediğimiz hayatı tehdit eden PK'lı hastaların özellikleri ve yönetimlerine ait tecrübelerimizi paylaşmanın literatüre değerli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif vaka kontrollü kohort çalışma Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi YYBÜ'nde Ocak 2013 ile Aralık 2023 tarihleri arasında takip edilen masif PK öyküsü olan yenidoğanlar ile peşpeşe yatan doğum zamanlaması benzer (term/preterm) hastalardan oluşan kontrol grubunu içermektedir.Hastalara ait risk faktörleri ve klinik seyir birincil çıktı olan PK varlığı dışında sekonder çıktılar olan PK zamanlaması ve mortalitesi ile ilişki açısından da değerlendirilmiş, ünitemizdeki tedavi yaklaşımları da ayrıca analiz edilmiştir. Bulgular: YYBÜ'mizde PK sıklığı < 32 GH'da %4.1 olarak belirlendi.PK'nın %71'i erken neonatal dönemde; sıklıkla postnatal üçüncü günde (IQR: 2-9) gerçekleşmiş idi. Bu 60 olgunun %53'ü PK komplikasyonlarına bağlı ex olmuş iken yatış boyunca gözlenen tüm nedenlere bağlı ölüm %70 idi. Çoğu prematüre olan (N=57) bu olguların kanama öncesi son 24 saat içinde büyük kısmında RDS (%85) bulunmakta, gene yarıdan fazlasının hipervolemik olduğu (%55), dolaşım yetmezliği nedeniyle inotrop (%58), sepsis riski/varlığı nedeniyle antibiyotik kullandığı (%85), konvasiyonel mekanik ventilasyon desteği aldığı (%63) görüldü. Kontrol grubundaki 64 olgu ile karşılaştırıldıklarında gebelik haftası PK grubunda 28 hafta (IQR:27-31, kontrol grubunda 32 hafta (IQR: 28-34) (p=0,016); doğum ağırlığı ise sırası ile [ortanca 942 gr (IQR: 722-1692)] ve 1455 gr (IQR: 1000-2270), (p=0,006) idi. 1.dk APGAR skoru ortanca 4 (IQR:3-6,p=0,020) ve 5.dk APGAR skoru ortanca 7 (IQR: 5-8, p=0,029) PK grubunda daha düşük iken maternal enfeksiyon PK grubunda daha yüksek idi (%26,7'ye karşı %10,9; p=0,043). Diğer yandan obez annelerin bebeklerinde daha az PK geliştiği belirlendi (%40,6'ya karşı %20; p=0,022).
Özet (Çeviri)
Objective: Although acute pulmonary hemorrhage (PH) is rare, it is a highly catastrophic condition associated with high mortality. Its etiology is multifactorial and has been linked to various risk factors; however, there are still unresolved aspects regarding the underlying risk factors. Additionally, discrepancies exist between current treatment practices and available evidence.Therefore, understanding the conditions leading to this disease, developing preventive strategies, and establishing evidence-based standardized diagnostic and treatment approaches are crucial for improving the prognosis in these patients. In this thesis study, we believe that sharing our experiences regarding the characteristics and management of life-threatening PH cases followed over an extended period in our Neonatal Intensive Care Unit (NICU) will provide valuable contributions to the literature. Materials and Methods:This retrospective case-control cohort study includes neonates with a history of massive pulmonary hemorrhage (PH) who were followed in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Kocaeli University Research and Training Hospital between January 2013 and December 2023, along with a control group composed of consecutively admitted patients with similar birth timing (term/preterm). The risk factors and clinical course of the patients were evaluated not only in relation to the primary outcome, the presence of PH, but also in terms of secondary outcomes, including PH timing and mortality. Additionally, treatment approaches in our unit were analyzed. Results: In our Neonatal Intensive Care Unit (NICU), the incidence of pulmonary hemorrhage (PH) in neonates born at