Prostat adenokanserinde GA-68 PSMA PET/BT pozitifliğinin gleason skorları ve serum PSA değeri ile korelasyonu, PET/BT incelemesinin hasta yönetimine katkısı
- Tez No: 494465
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN UÇMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Prostat kanseri tüm dünyada ikinci en sık görülen kanser türü olup, kanser ile ilişkili ölümler listesinde beşinci sırada yer almaktadır. Serum PSA yüksekliği ve/veya şüpheli DRM bulguları biyopsi endikasyonu oluşturmakta ve prostat kanseri tanısında ultrason eşliğinde iğne biyopsisi standard yöntem olarak kullanılmaktadır. Prostat kanserinin doğru şekilde evrelemesi ve rekürren hastalıkta mümkün olan en erken sürede hastalığın tespit edilmesi tedavi planı açısından oldukça önemlidir. Morfolojik yöntemler bu aşamada yetersiz kalmakta olup, fonksiyonel görüntüleme olan Ga-68 PSMA PET/BT incelemesinin özellikle son dönemde yapılan çalışmalarda hastalık yönetimine olan katkısı ve önemi vurgulanmaktadır. PSMA primer olarak prostat dokusunda bulunan bir transmembran proteindir. Prostat bezinin adenokarsinomlarının hemen tümünde primer ve metastatik lezyonlarda PSMA ekspresyonu mevcuttur. Ge-68/Ga- 68 jeneratöründen üretilen bir pozitron yayıcı olan Ga-68 ile PSMA radyoligandları bağlanıp, PET ile Ga-68 PSMA nın üç boyutlu dağılımı ölçülmekte ve oluşan kantitatif görüntülerle PSMA ekspresyonu non-invazif bir şekilde görüntülenebilmektedir. Yapılan çalışmalarda PSMA PET/BT ile primer hastalığın yüksek tanısal doğruluk ile evrelendirildiği, rekürren hastalıkta ise oldukça düşük PSA düzeylerinde bile hastalığın tespit edilebilmesi nedeniyle tedavi planına oluşturduğu olumlu etkiler vurgulanmaktadır. Çalışmamızda primer tanı aşamasında, evreleme amacıyla PET/BT incelemesi yapılan prostat adenokanseri tanılı toplam 37 hasta dahil edilmiş olup, bulgular retrospektif olarak incelenmiştir. Otuz yedi kişilik evreleme hasta grubunda primer lezyona ait SUV maks değerlerinin serum PSA düzeyleri ve Gleason grade grup ile korelasyonuna bakılmış, ayrıca primer tümöre ait PSMA ekspresyon düzeyinin prostat dışı yayılımı öngörebilirliği araştırılmıştır. Ayrıca serum PSA düzeyleri ve Gleason grade'lerin ekstraprostatik tutulumlar ile olan ilişkileri de incelenmiştir. Ayrıca PET/BT incelemesi ile eş zamanlı olarak TVKS yapılmış olan 33 hastanın TVKS bulguları ile PET/BT bulguları kıyaslanmıştır. 27 kişilik seçilmiş hasta grubunda ise yapılan dual faz incelemenin kliniğe katkısı, serum PSA ve Gleason grade grupların geç görüntülerdeki SUV maks değerlerinin gösterdiği değişiklik ile korelasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common type of cancer in the world and is the fifth leading cause of cancer related deaths. The standard method for diagnosing prostate cancer is ultrasonography guided transrectal biopsy. Serum PSA value above normal range and/or suspicious digital rectal examination findings are indicative of biopsy. Primary staging of the disease and re-staging at the time of biochemical recurrence with high diagnostic accuracy are very important in terms of treatment plan. As morphological imaging methods are insufficient at this stage, functional imaging methods, especially Ga-68 PSMA PET/CT examination is known to have significant contribution to the disease management as its importance is emphasized in the studies carried out during the recent period. PSMA is a transmembrane protein located mainly in the prostate tissue. PSMA expression is highly increased in nearly all primary and metastatic lesions of the prostatic adenocarcinomas. Ga-68, a positron emitter produced from the Ge-68/Ga-68 generator is linked with PSMA radioligands and the three-dimensional distribution of PSMA expression is detected non-invasively with Ga-68 PSMA PET/CT imaging. Ga-68 PSMA PET/CT shows primary disease and metastatic lesions with high diagnostic accuracy, and at the time of biochemical recurrence, location and extend of the disease can be detected with high sensitivity and specifity even at very low PSA values, causing a significant effect in treatment plan and prognosis. A total of 37 patients with prostate adenocarcinoma who underwent Ga-68 PSMA PET/CT examination for initial staging were included in our study. The findings were retrospectively analysed. The correlation of the serum PSA levels and the Gleason grade groups with the SUV max values of the primary lesion were analysed and the PSMA expression level of the primary tumor was investigated for predictability of extraprostatic (metastatic) involvement. In addition, the association of serum PSA levels and Gleason grade groups with extraprostatic involvement were also examined. In addition, PET/CT findings were compared with bone scan findings in 33 patients who had concurrent bone scan and Ga-68 PSMA PET/CT examinations. In a selected patient group, the clinical contrubition of performing dual phase examination was investigated. In this group, also the association of the changes in SUVmax values of the lesions in the late images with Gleason grade and serum PSA values were analysed.