Lichen planus ve kronikkaraciğer hastalıkları birlikteliği
Association of lichen planus and chronic liver diseases
  1. Tez No: 49451
  2. Yazar: ÖZDEN ZEKİ PINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Lichen planus; gövde ve fleksör yüzeyleri tercih eden papüllerle karakterize, deri ve mukoz membranların inflamatuar, kaşıntılı bir hastalığıdır. Lichen planusun etyopatogenezi tam olarak bilinmemekle beraber langerhans hücreleri, keratinositler ve aktive edilmiş T-lenfositlerden oluşan hücresel immün reaksiyon tarafından oluşturulduğu düşünülmektedir. Lichen planuslu hastalarda, aralarında nedeni bilinmeyen siroz, çeşitli immünolojik bozukluklarla ilişkisi olduğu düşünülen primer biliyer siroz ve kronik aktif hepatitin bulunduğu kronik karaciğer hastalıklarının prevalansında artış bildirilmektedir. c Bu çalışmada, 30 lichen planuslu hasta kronik karaciğer hastalığı yönünden araştırıldı. Lichen planuslu hastaların biyokimyasal değerleri, HBV ve HCV serolojik göstergeleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p > 0.05). Lichen planuslu hastaların 4 (% 13.3)' ünde HBsAg, 8 (% 26.6 )' inde Anti-HBs, 12 (% 40)' sinde IgG Anti-HBc ve 2 (% 6.6)' sinde Anti-HCV pozitif bulundu. Lichen planuslu hastalarda % 6.6 oranında saptadığımız Anti-HCV pozitifliği, bölgemizdeki Anti-HCV pozitifliği ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında aradaki fark önemli olarak bulundu. Anti-HCV pozitifliği olan 1( % 3.3) lichen planuslu hastada kronik karaciğer hastalığı tespit edildi. HCV enfeksiyonunda serum transaminaz seviyelerinin uzun süre değişiklik göstermeden normal kalması ve dalgalanmalar göstermesi nedeniyle, lichen planusun karaciğer hastalığı ile birlikteliği üzerine yapılan çalışmalarda, karaciğer hastalığını değerlendirmede oluşabilecek muhtemel yanlışlıkların önlenmesi amacıyla, HCV serolojik göstergelerinin ve serum transaminaz seviyelerinin aralıklı olarak tekrarlanması gerekmektedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lichen planus is an inflammatory pruritic disease of the skin and mucous membranes, characterized by distinctive papules with a predilection for the flexor surfaces and trunk. Even etiopathogenesis of lichen planus is unknown completely, it is considered to be formed by langerhans cells, keratinocytes and cell-mediated immune reaction that constituted by activated T-lymphocytes. An increased prevalence of chronic liver diseases has been reported in patients with lichen planus, including chronic active hepatitis, cirrhosis of unknown cause and primary biliary cirrhosis which is consider to related to various immunological disorders. c\® In this study, chronic liver disease of 30 patients with lichen planus have been investigated.Biochemical values, HBV and HCV serological tests of patients with lichen planus were compared with control group and the difference between them couldn't find important statically (p> 0.05). Patients with lichen planus have been founded HBsAg at 4 ( 13.3 % ), Anti-HBs at 8 ( 26.6 % ), IgG Anti-HBc at 12 ( 40 % ) and Anti-HCV at 2 ( 6.6 % ) positive. When compared the ratio 6.6 % of Anti-HCV positive with the ratio Anti-HCV positive of our region the difference was found important statically. Chronic liver disease was found at 1 ( 3.3 % ) lichen planus with Anti-HCV positive. ^x In HCV infection serum transaminase level remain normal for long periods of time and shows fluctuations so studies on the association of lichen planus with liver should therefore include HCV serologic tests and repeated serum transaminase activity determinations in order to avoid underestimation of liver disease. 39