Liken planuslu hastalarda hepatit B virüs infeksiyonu sıklığı
The Frequency of hepatitis B virus infection in lichen planus patients
  1. Tez No: 91292
  2. Yazar: NURŞEN DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Liken planus, etyolojisi bilinmeyen; deriyi, mukozayı ve tırnakları tutan; inflamatuar bir deri hastalığıdır. Liken planusun primer bilyer siroz ve kronik aktif hepatit gibi kronik karaciğer hastalıkları ile birlikteliği üzerinde durulmakta ve etyolojisinde hepatit B ve C virüs infeksiyonlarının rolü incelenmektedir. Bu çalışmada liken planuslu hastalarda hepatit B sıklığı araştırıldı. Bu amaçla oluşturulan çalışma grubuna, klinik tanısı histopatolojik olarak doğrulanan 30 liken planus olgusu alındı. Hastaların 22'si (%73.3) kadın, 8'i (%26.7) erkek; yaş ortalaması 44.23+14.21 idi. Kontrol grubu olarak liken planus dışı dermatolojik hastalıklarla başvuran, vaka grubuna uygun yaş ve cinsiyette, 30 olgu alındı. İntravenöz ilaç bağımlıları ile immünosüpressif ajanları ve likenoid ilaç erüpsiyonu yapabilecek ilaçları kullanan vakalar çalışma kapsamına alınmadı. Olgularda ve kontrollerde alkol bağımlılığı, kan nakli ve geçirilmiş karaciğer hastalığı öyküsü yoktu. Çalışma ve kontrol grubundaki olgular, HBsAg, anti-HBs ve anti-HBc, AST, ALT, ALP, total ve direkt bilirubin, total protein ve albumin değerleri ölçülerek, HBV infeksiyonu açısından değerlendirildi. Liken planuslu olgularda, 15 (%50) olguda geçirilmiş hepatit, 4 (%13.3) olguda taşıyıcılık ve 11 (%36.7) olguda seronegatiflik saptandı. Kontrol grubunda ise, 12 (%40) olgunun geçirilmiş hepatit ya da bağışık olduğu tespit edildi. 18 (%60) olgu seronegatifti. Kontrol grubundaki olguların hiçbirinde HBsAg pozitifliği saptanmadı. HBV infeksiyonu yönünden olgu ve kontrol grupları arasında, istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmedi. Çalışmamızın sonuçları bazı literatürle uyumlu, bazıları ile uyumsuz olarak değerlendirildi. Daha geniş vaka gruplarında yapılacak çalışmaların, liken planus ile hepatit B arasındaki ilişkiye ışık tutacağı kanısına varıldı. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lichen planus is an inflammatory skin disorder with unknown etiology that involves the skin, mucosa and nails. Recently, it's studied on coexistince of lichen planus and bilier cirrhosis and chronic active hepatitis, and the role of hepatitis B and C virus infections on lichen planus is evaluated. In this study it was searched for the frequency of hepatitis B in lichen planus patients. 30 lichen planus cases whose clinical diagnosis was confirmed histopathologically were included in the study. 22 of the patients (%73.3) were female, 8 of the patients (%26.7) were male and average age was 44.23+14.21. 30 dermatology patients who had no lichen planus with similar sex and age as the lichen planus patients were selected as the control grup. Intravenous drug abusers and the patients using immunosuppressive agents and drugs that could form lichenoid drug eruptions were not involved in the study. The lichen planus cases and control patients had no history of blood transfusion and past liver disease. The lichen planus patients and control group cases were evaluated in terms of HBV infection, according to HBsAg, anti-HBs, anti-HBc, AST, ALT, ALP, total and direct bilirubin, total protein and albumin measures. 15 (50%) of the lichen planus patients had past hepatitis, 4 (13.3%) of the group were in the carrier state and 11 (36.7%) of the cases had seronegativity. 12 (40%) of the control group had past hepatitis or acquired immunity to the infection and 18 (60%) of the group were seronegative. None of the control patients were HBsAg positive. In terms of HBV infection there was no statistically meaningful difference was obtained between the lichen planus patients and the control group. Our results aggreed with some literature and not some others. As a conclusion, it's needed to work on large series to give detailed information about the relationship between lichen planus and hepatitis B. 38