Seboreik ve solar keratozlarda kriyoterapi
The efficacy cryotherapy in the treatment of seborrheic and solar keratoses
- Tez No: 49452
- Danışmanlar: PROF.DR. KURTULUŞ ŞUTMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI. ÖZET Solar ve seboreik keratozlar, en çok orta ve ileri yaş gruplarım etkileyen ve çok sık karşılaşılan deri tümörleridir. Bu çalışma, yaşlılar dahil tüm yaş gruplarında emniyetle kullanılabilen bir tedavi yöntemi olan kriyoterapinin solar ve seboreik keratozdaki etkinliğini saptamak için. düzenlendi. Çalışmada, 29 olgudaki 82 solar keratoz ve 22 olgudaki 29 seboreik keratozun tedavisi için kriyoterapi kullanıldı. Bu amaçla, pamuk uçlu baget kullanılarak lezyonlara direkt olarak sıvı nitrojen uygulandı. İlk uygulamada tam iyileşme sağlanamayan olgulara, 3 hafta ara ile en çok 3 defa olmak üzere tedavi uygulandı. Kriyoterapi, hem solar hem de solar keratoz gruplarında sırasıyla %96.3 ve %96.6 olmak üzere yüksek oranda etkili bulundu. Solar keratoz grubunda 82 lezyondan 79'nda ve seboreik keratoz grubunda 29 lezyondan 28'nde tam iyileşme sağlandı. Önemli bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Solar keratoz grubunda lezyonlardan 8'nde, seboreik keratoz grubunda lezyonlardan 3'nde orta derecede pigmentasyon bozukluğu gözlendi. Atrofık skar, solar keratoz grubunda 2, seboreik keratoz grubunda 1 lezyonda gözlendi. Sonuç olarak, kriyoterapinin, solar ve seboreik keratoz tedavisinde çok etkili olduğu ve emniyetle kullanılabileceği sonucuna vardık. 41
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The Efficacy of Cryotherapy in the Treatment of Seborrheic and Solar Keratoses Solar and seborrheic keratoses are very common skin tumors, most often affecting middle-aged and elderly people. This study was designed to determine efficacy of cryotherapy in the treatment of solar and seborrheic keratoses, which is a treatment modality that does not have serious complications and can be used safely in all age groups including elderly. In this study, cryotherapy was used to treat 29 cases with 92 solar keratoses and 22 cases with 29 seborrheic keratoses. For this purpose, liquid nitrogen was applied to these lesions directly, by using cotton tipped applicators. The lesions lhat did not respond after the first application were treated again, in three week intervals, at most for three times. "In both solar and seborrheic keratosis groups, cryotherapy was found to be effective as high as %96.3 and %96.6, respectively. Complete healing has been obtained in 79 of 82 lesions in the solar keratosis group and 28 of 29 lesions in the seborrheic keratosis group. There have been no serious complications. Moderate pigment changes were noted at 8 of the lesions in solar keratosis group and 3 of the lesions in seborrheic keratosis group. Atrophic scar was noted at 2 of the lesions in solar keratosis group and 1 of the lesions in seborrheic keratosis group. As a result, we concluded that cryotherapy is very effective and can be used safely in the treatment of solar and seborrheic keratoses. 42