Sıçan beyninde kronik nikotin uygulamasının mezokortikolimbik sistem yapılarında eksprese edilen cart peptid ve mrna'sına etkisi
The effect of chroni̇c ni̇coti̇ne on the expressi̇on of cart mrnaand pepti̇des in the mesocorti̇coli̇mbi̇c system of the rat brai̇n
- Tez No: 494528
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kokain ve amfetamin ile düzenlenen transkript mRNA ve peptidleri mezokortikolimbik sistemde yoğun olarak bulunmaktadır. Anatomik olarak CART ile mezokortikolimbik sistem arasındaki sıkı ilişkinin yanında, CART peptidleri, mezokortikolimbik sistem ile fonksiyonel olarak da ilişki içerisindedir. CART'ın kokain, amfetamin, alkol gibi madde bağımlılıklarındaki rolünü gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Nikotin, bağımlılık yapıcı etkilerini mezokortikolimbik dopaminerjik sistemi uyararak göstermektedir. Sunulan tez çalışmasında nikotinin mezokortikolimbik sistemde CART üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Nikotin gruplarına üç farklı dozda nikotin (0.2, 0.4, 0.6 mg/kg) beş gün boyunca subkutan olarak enjekte edilmiş, 6. gün, son enjeksiyondan sonra sıçanlar dekapite edilmiştir. Mezokortikolimbik sistemi oluşturan, medial prefrontal korteks (mPFC), nukleus akumbens (NAc), dorsal striatum (DST), amigdala (AMG), lateral hipotalamik alan (LHA), ventral tegmental alan (VTA) yapıları diseke edilmiştir. Bu bölgelerden elde edilen CART mRNA ve peptidleri kantitatif real-time PCR ve Western Blot analizi ile ölçülmüştür. mPFC'de, 0.4 ve 0.6 mg/kg nikotin uygulanan gruplarda, VTA'da 0.2 ve 0.6 mg/kg nikotin uygulanan gruplarda CART peptid düzeyleri anlamlı şekilde azalmışır. AMG'de , 0.4 ve 0.6 mg/kg nikotin uygulanan gruplarda CART mRNA düzeyleri artmıştır. Nikotinin, NAc, DST, LHA'da CART mRNA ve peptid düzeylerine anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Nikotin CART'ın ifadesini mezokortikolimbik sistemde yer alan mPFC, VTA, AMG'de düzenlemektedir.
Özet (Çeviri)
Cocaine and amphetamine regulated transcript (CART) mRNA and peptides are intensely expressed in the brain regions comprising mesocorticolimbic system. In addition to anatomical observations, there is also physiological evidence linking CART peptides with mesocorticolimbic system. Studies suggest that CART peptides have a role in drug abuse. The initiation of nicotine addiction involves mesocorticolimbic system. The aim of the study is to examine the effects of nicotine on CART expression in the mesocorticolimbic system. Three different doses of nicotine (0.2, 0.4, 0.6 mg/kg free base) were injected subcutaneously for 5 days and on the 6. day rats were decapited following a challange dose. CART mRNA and peptide levels in medial prefrontal cortex (mPFC), nucleus accumbens (NAc), dorsal striatum (DST), amygdala (AMG), lateral hipotalamic area (LHA), ventral tegmental area (VTA) were measured by quantitative real-time PCR (qPCR) and Western Blot analysis. In the mPFC, 0.4 and 0.6 mg/kg nicotine, in the VTA 0.2 and 0.6 mg/kg nicotine decreased CART peptide levels. In the AMG 0.4 and 0.6 mg/kg nicotine increased CART mRNA levels . Nicotine did not affect CART peptide and mRNA expression in the NAc, DST, LHA. Nicotine regulate CART expression in the mPFC, VTA and AMG which are located in the mesocorticolimbic system.