Üniversite öğrencilerinde teoriler üstü modele dayalı yaşam tarzı bireysel danışmanlık girişiminin polikistik over sendromu yönetimine etkisi
The effect of transtheoreticalmodel-based individual lifestyle counseling on university students with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 494527
  2. Yazar: DİLEK ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN, YRD. DOÇ. FATİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDE TEORİLER ÜSTÜ MODELE DAYALI YAŞAM TARZI BİREYSEL DANIŞMANLIK GİRİŞİMİNİN POLİKİSTİK OVER SENDROMU YÖNETİMİNE ETKİSİ Amaç: Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde Teoriler Üstü Model'e dayalı sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite bireysel danışmanlık girişiminin polikistik over sendromu (PKOS) yönetimi üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Tarama, Tanılama, Randomizasyon ve Seçim, Danışmanlık ve İzlem aşamalarından oluşan çalışmanın evrenini, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Sağlık Yüksekokulu, Tıp Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi'ne kayıtlı 1134 kız öğrenci oluşturmuştur. Tarama aşamasında örneklem seçimine gidilmemiş, belirlenen tarihlerde ulaşılabilen ve gönüllü olan 854 öğrenciye“PKOS Risk Tespit Formu”uygulanmış, 274 öğrencinin PKOS açısından riskli olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerden 21'i çeşitli nedenlerle çalışma dışı kalmış, toplamda 218 riskli öğrenci tanı için Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne yönlendirilmiştir. Tanılama aşamasında, uzman hekim tarafından Rotterdam kriterlerine göre 76 öğrenciye PKOS tanısı konulmuş, altı kişi çeşitli nedenlerle araştırma dışı kalmıştır. Randomizasyon ve seçim aşamasında PKOS tanısı alan, katılımcı kriterlerine uygun, gönüllü 70 öğrenci randomizasyon yöntemi ile kontrol ve girişim grubuna ayrılmıştır. İzlemleri tamamlamayan üç kişi araştırma dışı kalmış, toplam 67 öğrenci ile çalışılmıştır. Girişim grubuna teori temelli bireysel danışmanlık programı uygulanmış, kontrol grubuna rutin izlem ve bakım verilmiştir. Bulgular SPSS 17.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Üniversite öğrencileri arasında PKOS sıklığı %8.8'dir. PKOS tanısı alanların çoğunluğunun menstrual düzensizlik, hirşutizm, alopesi, akne problemi yaşadığı, yaklaşık yarısının preobez, yarısının normal kilolu olduğu, çoğunluğunun huzursuzluk, asabiyet, psikolojik durum değişikliği, endişe, yorgunluk yaşadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin yaş ortalaması 20.79±1.4'dür. Girişim grubunun ön izlem-son izlem vücut ağırlığı, BKİ, bel ölçüsü, kalça ölçüsü ve Ferriman-Gallwey (mFG) skoru değerleri azalma göstermiş, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0.000, p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF TRANSTHEORETICALMODEL-BASED INDIVIDUAL LIFESTYLE COUNSELING ON UNIVERSITY STUDENTS WITH POLYCYSTIC OVARY SYNDROME Objectives: This study aims to evaluate the effects of individual counseling based on the Transtheoretical Model on the management of Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) through healthy nutrition and physical activities in university students. Methods: The study comprised scanning, diagnosis, randomization and selection, counseling and monitoring stages. The universe of the study consisted of 1134 female students enrolled in the Afyon Health School, Faculty of Medicine and Veterinary Science, Afyon Kocatepe University, Turkey. During the scanning, sample selection was not considered but the“PCOS Risk Diagnosis Form”was applied to 884 students who volunteered. 274 of them were determined to be at risk of PCOS. For various reasons 21 of the students were excluded from the study. In total 218 of the participants at risk were directed to Gynecology Department of the Faculty of Medicine. 76 of the students were diagnosed by a specialist with PCOS according to the Rotterdam Criteria and 6 of them were excluded from the study. During randomization and selection, 70 volunteer students with PCOS who met the participation criteria were divided into control and experimental groups by the randomization method. 3 of them were excluded from the study, as they did not complete the monitoring stage. The study was conducted with a total of 67 students. A theory-based individual counseling program was given to the experimental group and routine follow-up and care services were given to the control group. The findings were evaluated with the SPSS 17.0 package program. Findings: The frequency of PCOS among university students was 8.8%. Most of the participants had had menstrual disorders, hirsutism, alopecia and acne problems, almost half of them were pre-obese and many of them had experienced changes in psychological state, nervousness or tiredness. The average age of the students was 20.79±1.4. There was a decrease in weight, waistline, buttock measurement, body mass index and Ferriman-Gallwey (mFG) scores of the students between initial and final follow-up measurements in experimental group and these differences were statistically significant difference (p=0.000 p0.05).