Hemodiyaliz hastalarında beslenme tarama testlerinin uygulanabilirliğinin saptanması
Determining the feasibility of nutritional screening tests in hemodialysis patients
- Tez No: 494545
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma Malnutrisyon İnflamasyon Skoru'nu (MIS) temel alarak beslenme tarama testlerinin hangisinin hemodiyaliz hastalarındaki malnutrisyon riskini daha iyi tespit edebildiğinin belirlenebilmesi amacıyla planlanmıştır. Bu tanımlayıcı ve kesitsel çalışma, iki özel hemodiyaliz merkezinde (İzmir Karşıyaka Diyaliz Merkezi, Aydın Söke Diyaliz Merkezi) Haziran 2017-Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu araştırmaya, 18 yaş ve üzeri %41.7'si kadın, %58.3'ü erkek olmak üzere toplam 204 hemodiyaliz hastası katılmıştır. Verileri toplamak için araç olarak; hemodiyaliz hastalarına yönelik hasta bilgi formu, antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, diyaliz öncesi ve sonrası vücut ağırlığı, triseps deri kıvrım kalınlığı, üst orta kol çevresi, baldır çevresi), Malnutrisyon İnflamasyon Skoru (MIS), Geriatrik Nutrisyonel Risk İndeksi (GNRI), Subjektif Global Değerlendirme Ölçeği (SGA), Mini Nutrisyonel Değerlendirme Ölçeği (MNA) kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken yüzdelik, ortalama, standart sapma, Independent Samples t testi, ANOVA, Tukey ve Tamhane test istatistikleri, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Bonferroni düzeltmesi, Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the Malnutrition Inflammation Score (MIS), this study was designed to determine which of the nutritional screening tests could better detect the risk of malnutrition in hemodialysis patients. This descriptive and cross-sectional study was conducted between the dates of June 2017 and August 2017 at two private hemodialysis centers (Izmir Karşıyaka Dialysis Center, Aydın Söke Dialysis Center). This study was conducted with 204 hemodialysis patients, being 41.7% female and 58.3% male patient, 18 years of aged over. For data collection; patient information form for hemodialysis patients, anthropometric measurements (height, pre and post dialysis body weight, triceps skin fold thickness, upper middle arm circumference, calf circumference), Malnutrition Inflammation Score (MIS), Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI), Subjective Global Assessment Scale (SGA), Mini Nutritional Assessment Scale (MNA) were used. Percentile, mean, standard deviation, Independent Samples t test, ANOVA, Tukey and Tamhane test statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Bonferroni correction, Spearman correlation coefficient were used in the analysis of the data.