Bendamustin hcı 'nin lipozomal formülasyonun geliştirilmesi
Developing liposomal formulation in bendamustin hci
  1. Tez No: 494546
  2. Yazar: SELİM GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu projede kronik lenfositik lösemi (KLL) tedavisinde kanserli hücrenin DNA tek ve çift zincirine alkilasyonla çapraz bağlanıp hücrenin işleyişlerinin bozarak kanserli hücreleri ölüme zorlayan Bendamustin HCl molekülünün lipozomal formülasyonunu geliştirilmesi hedeflendi. Bu şekilde lipozomların lenf sistemine olan doğal afinitesinden faydalanılmış olacak ve B.HCl ile yapılacak kemoterapının yıkıcı etkilerinin azaltılacağı ön görülmektedir. Bilindiği gibi kemoterapi ilaçlarının kullanımı ile ilgili en büyük sıkıntı ciddi yan etkilere sahip olması ve vücut genelinde hücre harabiyetine sebep vermesidir. Bu bağlamda kemoterapi ilaçlarının pasif hedeflenmesi hasta sağlığı ve tedavi süreci açısından büyük öneme sahiptir. Projemizde Bendamustin HCl nin lipozomal formülasyonu hazırlanarak ilacın pasif hedefleme ile hasta bölgeye taşınması amaçlanmıştır. Tez kapsamında yapılan çalışmalar ile Bendamustin HCl'nin lipozomal formülasyonu elde edilmiştir. Yapılan çalışmalarda Bendamustin HCl'nin geri kazanım problemleri sebebi ile çeşitli zorluklar ile karşılaşıldı. Bu problemlerin getirdiği metot sıkıntıları nedeni ile lipozomlara yüklenebilen etken madde miktarı kısıtlı kaldı. Diğer bir açıdan bakıldığında elde edilen sonuçlar gelecekte yapılacak çalışmalar için ümit vericidir. Son ürünün getireceği faydalar düşünüldüğünde yaşanılan zorluklarının karşılığının olacağı aşikârdır. Büyük çaptaki üretimler ve lipozomlara yüklenen madde miktarını geliştirmek için güncel metotlar takip edilerek çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this project, it was aimed to develop a liposomal formulation of Bendamustine HCl molecule which crosses the single and double stranded DNA of the cancerous cell with the alkylation of the cancerous cell to disturb the functioning of the cell and forcing the cancerous cells to die in the treatment of chronic lymphocytic leukemia. In this way, the natural affinity of the liposomes to the lymph system will be exploited and it is anticipated that the destructive effects of chemotherapy with B.HCl will be reduced. As is known, the greatest problem with the use of chemotherapy drugs is that they have serious side effects and cause cell damage throughout the body. In this context, the passive targeting of chemotherapy drugs has great importance in terms of patient health and treatment process. In our protocol, liposomal formulation of Bendamustine HCl was prepared and it was aimed to pass the drug to the patient region with passive targeting. Liposomal formulation of Bendamustine HCl has been obtained with the studies conducted within the scope of the thesis. There have been various difficulties with the recovery efforts of Bendamustine HCl. Due to the problems caused by these problems, the amount of active substance loaded on liposomes was limited. In other respects, the results obtained are promising for future work. It is obvious that the difficulties experienced when considering the benefits of the final product will be met. Work should be done by following up-to-date methods to improve the amount of substance loaded on large wigs and liposomes.