Üriner inkontinanslı bireylerde baş etme davranışları ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examining the coping behaviors and the quality of life in patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 494558
  2. Yazar: DİLBER ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, üriner inkontinansı olan hastaların başetme davranışlarının ve yaşam kalitesinin incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma Kasım 2016-Mart 2017 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini araştırmanın yapıldığı tarihlerde üroloji pokliniğine başvuran bireyler, örneklemini ise araştırma için ulaşılabilen ve örneklem kriterlerine uyan hastalar (n=120) oluşturmuştur. Araştırma verileri, yüzyüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, bireylerin tanımlayıcı bilgileri ve başetme davranışlarını belirlemeye yönelik sorulardan oluşan“Birey Tanıtım ve Başetme Davranışları Anket Formu”,“Ürogenital Distres Envanteri”,“İnkontinans Etki Soru Formu”ve“İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma için, Etik kuruldan ve araştırmanın yapıldığı kurumdan yazılı, araştırmaya katılan bireylerden sözlü izin alınmıştır Veriler, SPSS programında sayı ve yüzdelik dağılımlar ile t testi ve varyans analizi kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya kapsamına alınan bireylerin %55'nin kadın, %75,8'inin evli, %42,5'nin ilkokul-ortaokul mezunu olduğu, %63,3'ünün kronik hastalığının bulunduğu, %39,2'sinin stres tipi inkontinansının bulunduğu, %45,8'inin inkontinans süresinin 6 ay-2 yıl arası olduğu, %34,2'sinin idrar kaçırma sıklığının“genellikle”olduğu, %46,7'sinin idrar kaçırmadan dolayı“çok rahatsız”olduğu, %57,5'inin inkontinansı olduğunda“doktora hemen başvurduğu”, doktora başvurmayanların %47.1'inin“utandığı veya çekindiği”için doktora başvurmadığı bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan bireylerin, İnkontinans Etki Soru Formu puan ortalaması 44,32±20,51, Ürogenital Distres Envanteri puan ortalamaları toplam ölçekte 50,92± 19,10, alt boyutlarda; irritif semptomlarda 19,95±8,28, stres semptomlarında 19,07±7,57; obstruktif semptomlarda ise 11,89±8,25 olarak bulunmuştur. Bireylerin yaşam kalitesi ölçeği toplam puanları 60,74±16,29, alt boyut toplam puanları“davranışları sınırlama ve kaçınma”da 21,93 ±5,76,“psikolojik etki”de 25,63±7,40,“sosyal yaşamı sınırlama”da 13,16±4,11 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, kadınların yaşam kalitesi erkeklerden daha yüksek, 65 yaş üstü olan, kronik hastalığı olan ve inkontinansı miks tipi olan olanların yaşam kalitesinin daha düşük olduğu bulunmuştur (p0.05), üriner inkontinansın yanında fekal inkontinansı da olan hastaların yaşam kalitesinin daha kötü olduğu, (p0,05) saptanmıştır. Araştırmaya katılan hastaların İYKÖ ile İnkontinans Etki Soru Formu (IIQ-7) ve Ürogenital Distres Envanteri (UDI-6) toplam ve alt boyutları puan ortalamaları arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu, İnkontinans Etki Soru Formu puan ortalamaları ile Ürogenital Distres Envanteri puan ortalamaları arasında pozitif yönde ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study carried out to examine the coping behaviors and the quality of life in patients with Urinary incontinence. It was carried out in individuas referred to Urology Polyclinic of Ege University Medical Faculty Hospital between November 2016 and March 2017 comprised the the scope of research. And also patients thatwere contacted and complied with the sampling criteria comprised the sampling of research (n=120). Data of research were collected by face-to-face interview technique. During collection of data following questions aimed at identification of personal descriptive data and the coping behaviors such as“Informative and Coping Behaviors Survey Form”,“Urogenital Distress Inventory”,“Incontinence Effect Questionnaire”and“Incontinence Quality of Life Scale”were used. For research, written approval from the ethical committee and the organization where research was carried out was obtained; in addition, individuals that participated in research provided verbal consent. Data were tested in SPSS program using number and percentage distributions, variance analysis and t test. As a result of research it was observed that 55 % of individuals included in research were females, 75.8 % were married, 42.5 % were elementary or secondary school graduates, 63.3 % had a chronic disease, 39.2 % had stress type of urinary incontinence, in 45.8 % length of incontinence was between 6 mounts and 2 years, 34.2 % generally had urinary incontinence, 46.7 % had felt very upset because of urinary incontinence, 57.5 % had referred to a doctor immediately when incontinence occurred; 14.2 % of those failed to visit a doctor because they were ashamed and abstained. In the patients included in the scope of research, the mean total scores of incontinence effect questionnaire was found to be 44,32±20,5, the mean scores of Urogenital Distress Inventory 50,92 ± 19,10 in total scale; 19,95±8,28 in irritant symptoms, 19,07 ± 7,57 in stress symptoms, and 11,89±8,25 in obstructive symptoms. Individuals' total scores of quality of life were 60,74 ± 16,29; their total subscale scores were 21,93 ±5,76 in“limiting the behavior and avoidance”; 25,63±7,40 in“psycohological effect”; 13,16±4,11 in“limiting the social life”. At the end of research it was found that Women's quality of life scores were higher than men (64,15 ± 16,44). The scores of Individuals over 50 years of age and those that have a chronic disease and those that have mix type of incontinence had lower quality of life (p< 0.05). It was observed that an increase in the frequency and length of urinary incontinence affect quality of life adversely (p>0.05), patients having fecal incontinence as well as urinary incontinence have a poorer quality of life (p 0.05). In women included in research there was a significant negative relationship between İYKÖ and Incontinence Effect Questionnaire (IIQ-7) and Urogenital Distress Inventory (UDI-6) in terms of mean total and subscale scores; whereas there was a significant positive relationship between Incontinence Effect Questionnaire and Urogenital Distress Inventory in terms of mean total and subscale scores.