Doğal yolla ve ın vitro fertilizasyon ile gebe kalan gebelerin prenatal bağlanma düzeyi
Prenatal attachment levels of women getting pregnant naturally or through in vitro fertilization
- Tez No: 494557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bağlanma, insanların kendileri için önemli gördükleri kiŞilere karŞı geliŞtirdikleri güçlü duygusal bağ olarak tanımlanmıştır. Bağlanma teorisi, doğum öncesi dönemden baŞlayarak ölüm ve ölüm süreci de dahil olmak üzere yaŞamın tüm evrelerinde araştırılmıştır. Bu araŞtırmanın amacı; doğal yolla ve in vitro fertilizasyon (IVF) ile gebe kalanların Prenatal Bağlanma düzeyini belirlemektir. Araştırmanın Hipotezi: IVF ile gebe kalan gebelerin prenatal bağlanma düzeyinde doğal yolla gebe kalanlara göre fark olmadığı yönündedir. Yöntem; AraŞtırma, Eğitim ve AraŞtırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Gebe Polikliniği'nde uygulanmıŞtır. Gebe polikliniğine baŞvuran gebeler; Doğal yolla gebe olanları, Tüp Bebek Merkezi'nde tedavi ile gebe kalanlar ise IVF gebe grubunu oluŞturmuŞtur. AraŞtırma verileri üç ayrı form kullanılarak toplanmıŞtır. Birinci form, gebelerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik; ikinci form; gebelerin obstetrik ve IVF tedavi süreçlerine iliŞkin bilgileri, üçüncü form ise; Prenatal Bağlanma Envanteri; Bu çalıŞmada ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0.89 bulunmuŞtur. AraŞtırma sürecinde örnekleme alınan gebelerle üç kez görüŞme yapılmıŞtır. Ġlk görüŞme de gebelik haftası 26-28 haftalıktan küçük olan gebelere araŞtırmanın amacı ve süreci anlatıldıktan sonra gebelerin sosyo- demografik bilgileri alınmıŞtır. Ġkinci görüŞme, birinci görüŞmede belirlenen gebeler ile 26 haftalık olduğunda yüz yüze veya telefon ile görüŞme yapılarak Prenatal Bağlanma Envanteri uygulanmıŞ, son görüŞme için randevu alınarak 34. gebelik haftasında tekrar görüŞüleceği bildirilmiŞtir. Son görüŞme ise, gebelerle ya yüz yüze ya da telefon ile 34-36. gebelik haftasında yapılmıŞtır. Bu görüŞmede gebelik sürecine iliŞkin bilgileri içeren soru formu ve Prenatal Bağlanma Envanteri ikinci kez uygulanmıŞtır. Verilerin analizi bilgisayarda Statistical Package for Social Science programında gerçekleŞtirilmiŞtir. Verilerin analizinde sayı-yüzde dağılımları, standart sapma ve frekansları alınmıŞ, student t, ki-kare testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıŞtır. Örneklem sayısı, olayların görülme sıklığı bilinen hesabından gidilerek örneklem sayısı belirlenmiŞtir. Araştırmanın Etik boyutu: Prenatal Bağlanma Envanteri Türkçe Geçerlilik çalıŞmasını yapan yazardan yazılı onay, araştırmanın uygulanabilmesi için Ġzmir Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Etik Kurulu'ndan onay ve araŞtırmanın uygulanacağı hastaneden resmi izin alınmıŞtır. Ayrıca, araŞtırmaya katılmayı kabul eden gebelerden de yazılı onamları alınmıŞtır. Bulgular: Doğal yolla gebe kalanların yaş ortalaması 26.11±5.64 yıl ve IVF ile gebe kalanların yaş ortalaması ise 30.56±3.89 yıldır. IVF ile gebe kalanların infertilite tedavi süresi 30.43 ± 19.22 ay ve deneme sayısı 1.52± 0.67'dir. Gruplar arasında her iki ölçümde de PBE puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p>0.05). Doğal yolla gebe kalan kadınların Prenatal Bağlanma Envanteri puanları IVF ile gebe kalan gebelerden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Prenatal Attachment Levels of Women Getting Pregnant Naturally or through In Vitro Fertilization Attachment is defined as a strong emotional bond that people develop for people they consider important to them. The concept of attachment has been investigated to include all stages of life, from the prenatal period to death. The purpose of this study is to determine the prenatal attachment levels of women getting pregnant naturally and through in vitro fertilization (IVF). Method:The study was conducted in the IVF unit and Pregnancy Policlinic of a Training and Research Hospital. The pregnant women who presented to the pregnancy polyclinic comprised the naturally pregnant women group and the women who presented to the IVF unit and became pregnant after being treated comprised the IVF group. The study data were collected with three tools: first form the socio- demographic characteristics; the second tool was used to collect data about obstetric and IVF processes of; the third tool was the Prenatal Attachment Inventory used to measure prenatal attachment. In this study, the Cronbach's alpha reliability coefficient of the Prenatal Attachment Inventory was 0.89. The participants were interviewed three times. At the first interview, the pregnant women were told about the purpose and process of the study, and then their written informed consent was obtained and the data on their socio-demographic characteristics were collected. The participants were contacted at the 26th week of their pregnancy for the second time through face-to-face interviews or telephone. They were administered the Prenatal Attachment Scale. The participants were contacted at the 34th-36th weeks of their pregnancy for the last time through face-to- face interviews or telephone calls. At this interview, the Prenatal Attachment Scale and the form used to collect data about the obstetric and IVF treatment processes. Analysis; It was carried out using the Statistical Package for the Social Sciences. The student's t-test, chi-square test and Mann-Whitney U test were used to determine number-percentage, standard deviation and frequencies. Ethical:The study, permissions were obtained from the Ethics Committee of the Northern General Secretariat of the Ġzmir Public Hospitals Association and the hospital where the study was to be conducted. To use the Prenatal Attachment Scale,the permission was obtained from the author. In addition, written consent was obtained from the pregnant women who agreed to participate in the study. Results: The mean age of pregnant women who became pregnant IVF was 30.56±3.89 respectively. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of the mean scores the participants obtained from the Prenatal Attachment Scale in the two measurements (p>0.05). The Prenatal Attachment Scores of the women who became pregnant naturally were higher than those of the women who became pregnant through IVF.