Türkiye'de cerrahi hastalıklar hemşireliği alanında doktora yapmış ve yapan bireylerin karşılaştığı sorunlar
Problems encountered the individuals who completed and completing doctorate program in the field of surgical diseases nursing in Turkey
  1. Tez No: 494581
  2. Yazar: EMİNE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, Türkiye'de Cerrahi hastalıkları Hemşireliği alanında doktora yapmış ve yapan bireylerin karşılaştığı sorunları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmanın Tipi: Tanımlayıcı bir çalışma Araştırmanın Yeri ve Zamanı: Araştırma Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı'nda doktora yapmış ve yapan bireylere 15.6.2014-15.9.2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın Evren ve Örneklemi: Araştırmanın evrenini Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim dalında doktora yapmış (n:68) ve yapmakta olan tüm kişiler, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 94 kişi oluşturmuştur. Veri Toplama: Çalışmada veriler çalışmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen 32 sorudan oluşan soru formu ile toplanmıştır. Verilerin Değerlendirilmesi: Araştırma kapsamındaki veriler Statistical Package For Social Science (SPSS) 20.0 programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin % 41,5'inin (n:39) 25-34 yaş grubu arasında olduğu, katılımcıların yaş ortalamasının 38,48±4,3 ve %96,8'inin (n:91) kadın olduğu görülmüştür. Bireylerin %55,3'ünün (n:52) doktorasını tamamlamış ve %27,7'sının (n:26) yardımcı doçent doktor olduğu, %91,5'inin (n:86) akademisyen olarak okulda çalıştığı saptanmıştır. Bireylerin %96,8'inin (n:91) lisans eğitimini hemşirelik olarak tamamladığı, %24,5'inin (n:23) lisans eğitimini Ege Üniversitesi hemşirelik fakültesinde tamamladığı, %21,3'ünün (n:20) Ege Üniversitesi hemşirelik fakültesinde yüksek lisans eğitimi aldığı ve %31,9'unun (n:30) Ege Üniversitesi hemşirelik fakültesinde doktora eğitimi aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların %39,4'ünün (n:37) bireysel gelişim için lisansüstü eğitime başladığı, %24,5'i (n:23) doktora eğitiminin ders döneminde en fazla çeviri yaparken zorlandıkları saptanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %44,7'si (n:42) eğitim aldıkları kurumun kaynak bulma konusunda kısmen yardımcı olduğunu, %41,5'i (n:39) konu hazırlarken çok yardımcı olduğunu, %46,8'i (n:44) sunum yaparken çok yardımcı olduğunu, %50,0'ı (n:47) ders ile ilgili eksiklikleri tamamlarken çok yardımcı olduğunu; %29,8'inin (n:28) doktora tez konusu belirlenirken en yüksek oranda konunun orijinal olmasını (x=2,320±2,080) belirttikleri görülmüştür. Bireylerin %27,7'sinin (n:26) doktora tezi için konu belirlenirken konu ismini saptama ve konuyu sınırlama (x=1,840±1,958) aşamasında; %30,9'unun (n:29) doktora tezi sürecinde kaynak bulmada yeni konu olması (x=1,723±1,786); %24,5'inin (n:23) doktora tezi uygulama aşamasında izin sorunu (x=2,032±2,219); %14,9'unun (n:14) doktora tezi yazım aşamasında istatistiksel analizi bilmemeleri (x=2,629±2,998) sebebiyle sorun yaşadıkları ve bireylerin %9,6'sı (n:9) doktora tez savunma sınavı ile ilgili sorulara yanıt verme konusunda endişe (x=0,723±1,290) yaşadıkları görülmüştür. Doktorasını tamamlamış olan bireylerin %46,8'inin (n:44) tezini yayınladığı, %26,6'sının (n:25) doktora tezini ulusal kongre ve dergilerde yayınlattığı; %16,0'sının (n:15) doktora tezini yayınlatma aşamasında yurtdışı dergilerde yayınlatmada güçlük (x=0,968±1,616) yaşadığı ve %18,1'inin de (n:17) doktora eğitimi sürecinde en fazla tez ile ilgili sorunlar yaşadıkları saptanmıştır. Sonuç: Araştırmaya katılan bireylerin; doktora eğitiminin ders döneminde en fazla çeviri yaparken, doktora tezi için konu belirlenirken konu ismini saptama ve konuyu sınırlama, doktora tezi sürecinde kaynak bulmada yeni konu olması, doktora tezi uygulama aşamasında izin sorunu, doktora tezi yazım aşamasında istatistiksel analizi bilmeme, doktora tez savunma sınavı ile ilgili sorulara yanıt verme konusunda endişe, doktora tezini yayınlatma aşamasında yurtdışı dergilerde yayınlatmada güçlük ve doktora eğitimi sürecinde en fazla tez ile ilgili sorun yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the problems encountered by the individuals who completed and completing doctorate program in the field of surgical diseases nursing in Turkey. Methods: Type of study: A descriptive study Location and time of study: It was performed with those individuals who completed and completing their doctorate programs in the Department of Surgical Diseases Nursing between 15 June 2014 and 16 September 2014. Scope of Study and Sampling: The scope of research comprised of all individuals (n=68) who completed and completing their doctorate programs in the Department of Surgical Diseases Nursing have comprised and its sampling involved 94 individuals who accepted to participate in research. Data Collection: Data were collected by the researcher through a questionnaire (including 32 questions) developed in compliance with the literature. Data Assessment: Data were evaluated on SPSS (Statistical Package for Social Science) program version 20.0. Findings: It was observed that 41.5 % (n=39) of the individuals participated in research were in 25-34 age group, their mean age was 38.48±4,3 years and 96.8 % (n=91) were women. Of them, 55.3 % (n=52) had already completed their doctorate program and 27.7 % (n=26) were assistant professors and 91.5 % (n=86) were working at school as academicians. 96.8 % (n=91) of the individuals had completed their undergraduate education as nurses, 24.5 % (n=23) had completed undergraduate education, 21.3 % (n=20) had received postgraduate study and 31.9% (n=30) had taken doctorate education at Ege University Nursing Faculty. It was determined that 39.4 % of the participants had begun on postgraduate education for individual development and 24.5 % (n=23) had hard time most while making translation during the course period of doctorate education. About the organization they were taking education, 44.7 % (n=42) of the participants reported that it has partially helped concerning finding resource, 41.5 % (n=39) reported that it has been very helpful while preparing topic, 46.8 % (n=44) reported that it has been very helpful while making presentation, 50.0 % (n=47) said it has been very helpful while completing shortages related to course and 29.8 % (n=28) reported that it requested the topic of doctorate thesis to be original (x=2.320±1.080). It was observed that 27.7 % (n=26) of individuals had experienced difficulty mostly during the process of determining the name of the topic and limiting it (x=1.840 + 1.958); 30.9 % (n=29) during finding new resources throughout the doctorate thesis (x=1.723 + 1.786); 34.5 % (n=23) about the permission problem during the application process of doctorate thesis (x=2.032 + 2.219); 14.9 % (n=14) about being unfamiliar of the statistical analysis during writing phase of the doctorate thesis (x=2.629 + 2.998) and 9.6 % (n=9) worried about answering questions related to the defense quiz of the doctorate thesis (x=0.723 + 1.290). It was established that 46.8 % (n=44) of the individuals who completed doctorate program had published their dissertations; 26.6 % (n=25) had their dissertations published in national congresses and journals; 16.0 % (n=15) had experienced hard time publishing their dissertations in foreign journals (x=0.968+1.616); and 18.1 % (n=17) had experienced most of the dissertation-related problems throughout the doctorate education. Conclusion: It was determined that individuals who participated in research had experienced problems mostly during making translation at the course period of doctorate education; while determining the name of the topic for doctorate thesis and limiting it; while finding new topic during the process of the doctorate thesis; about permission problem during the application process of doctorate thesis; about not knowing the statistical analysis during writing phase of doctorate thesis; about answering questions related to defense quiz of doctorate thesis, about having doctorate thesis published in foreign journals and about dissertation-related problems during the process of doctorate thesis.