Prostat kanserinde 8-ohdg oluşumuna ve dna hasarına androjen yolağının etkisi
Effect of androgen pathway on 8-ohdg occured and dna damage onto prostate cancer
  1. Tez No: 494599
  2. Yazar: AYKUT BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kaynağı metabolik yolaklar gibi endojen ve eksojen kaynaklı olan reaktif oksijen türleri (ROS) hücre içinde DNA, lipid ve proteinlere zarar verebilmektedir. Genomda DNA lezyonlarını, tek zincir veya çift zincir kırıkları oluşturabilmektedir. Bilinen en yaygın baz hasarı olan 8-OHdG lezyonları onarılamadığı taktirde genomda mutasyonlara neden olabilmektedir. Androjen reseptörü sinyalizasyonu normal prostatik doku gelişiminde ve prostat kanseri progresyonunda oldukça önemlidir. Bu çalışmada oksidatif bir ajan olan menadion ile 8-OHdG odaklarının Aklides Nuc sistemde tanınması ve androjen reseptör sinyal yolağının 8-OHdG hasarına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda androjen reseptörü ve NKX3.1 susturulması ve NKX3.1 proteinin over-ekspresyonu sağlanmıştır ve genomda 8-OHdG odaklarının belirlenmesi gözlemlenmiştir. Bunun yanında 8-OHdG odaklarının Aklides Nuc sistemde tanınması ve analizlerinin yapılması sağlanmıştır. Sonuç olarak; androjen reseptörü sinyal yolağı ve NKX3.1 proteini genom çapında oksidatif hasarların onarımında ve prostat kanseri progresyonunda önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Endogenous and exogenous reactive oxygen species, which originated as a source of metabolic pathways ( ROS), can cause damage to DNA, lipids and proteins in the cell. It can create DNA lesions, single stranded break and double stranded break in genome. 8-OHdG which is known the most common DNA lesion, when which is not repaired, it can cause mutations in genome. Androgen receptor signaling is very important to normal protate development and prostate cancer progression. In this study, it is aimed to investigate 8-OHdG foci recognition in Aklides Nuc system effect of androgen pathway on 8-OHdG occured and DNA damage onto prostate cancer. The studies show that 8-OHdG foci occur in genome by androgen receptor and NKX3.1 is silenced and it is provided NKX3.1 over expression.Besides, it is provided 8-OHdG recognition on Aklides Nuc system and analyzes.Consequently, androgen receptor pathway and NKX3.1 protein are very important factor for repaired oxidative damages in wide of genome and prostate cancer progression.