Çözüm odaklı yaklaşımın dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan ergenlerin özyeterlik düzeyi ve benlik saygısına etkisi
Effect of solution focused approach to the level of self-efficacy and self esteem of adolescents with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 494600
  2. Yazar: DUDU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, Çözüm Odaklı Yaklaşımın Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan ergenlerin özyeterlik düzeyi ve benlik saygısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden oluşan karma desen kullanılmıştır. Nicel boyut tek körlü, randomize kontrollü, deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiş; ön test, son test ve izlem düzeni kullanılmıştır. Nitel boyutta ise olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin çocuk ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı ile takip ve tedavi edilen 12-18 yaş aralığındaki ergenler oluşturmuştur. Çalışma, uygulama grubunda 22, kontrol grubunda 20 olmak üzere toplam 42 ergen ile yürütülmüştür. Kontrol grubuna poliklinikteki mevcut tedavi ve takip uygulanırken, uygulama grubu ile ek olarak Çözüm Odaklı Yaklaşım temelli görüşmeler yürütülmüştür. Nicel veriler, Kişisel Bilgi Formu, Genel Özyeterlik Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise görüşme sonlarında ergenler tarafından yazılan dökümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi, Bağımsız Gruplar t- testi ve Bağımlı Gruplar t –testi kullanılmıştır. Nitel verilerin değerlendirilmesinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is carried out in order to examine the Effect of Solution Focused Approach to the Level of Self-Efficacy and Self Respect of Adolescents with Attention Deficit Hyperactivity Disorder. A composite pattern consisting of quantitative and qualitative research methods is used in this research. Quantitative aspect is performed as single blinded, randomised controlled, experimental study; pretest, posttest and follow up scheme is used. Phenomenologic pattern is used in qualitative aspect. Adolescents aged 12-18 being followed up and treated with the diagnosis of Attention Deficit Hyperactivity Disorder in the child and adolescent psychiatry policlinic of an university hospital , composed the sampling of the research. This research was carried out with 42 adolescents in total , 22 in application group and 20 adolescent in control group. While the available follow up and treatment was applied to the control group, interviews based on solution focused approach were carried out in application group additionally. Quantitative data was collected using Personal Information Form, General Self-Efficacy Scale and Rosenberg Self Esteem Scale, while Qualitative data was collected via documents written by adolescents after interviews. Repeated Measures Analysis of Variance, Independent Samples t-test and Dependent Samples t-test were used in the analysis of quantitative data. Descriptive analysis was used in the evaluation of qualitative data.