Epizyotomi bakımında kullanılan lavanta yağı ve buz uygulamasının epizyotomi ağrısına etkisi
The effect of lavender oi̇l and i̇ce appli̇cati̇on on epi̇si̇otomy pai̇n used i̇n epi̇si̇otomy care
  1. Tez No: 494631
  2. Yazar: AYŞE EMİNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Epizyotomi bakımında kullanılan lavanta yağı ve buz uygulamasının epizyotomi ağrısına, yara iyileşmesine ve kadınların memnuniyetlerine etkisini incelemek amacıyla quasi randomize, kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, 2015 Mayıs ve 2015 Eylül tarihleri arasında; Nazilli Devlet Hastanesi obstetri servisinde doğumda epizyotomi uygulanan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden 32 lavanta grubu, 31 buz grubu ve 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 96 kadın ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; hasta tanıtım formu, Visual Analog Skala (VAS), REEDA (Redness, Oedema, Ecchymosis, Discharge, Approximation) Skalası kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ki-kare, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test ve Wilcoxon Signed Ranks test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of lavender oil and ice application to episiotomy pain, wound healing and women's satisfaction. This study was carried out quasi-randomized controlled study. This study was performed between in May 2015 and September 2015 in Nazilli state hospital obstetrics service. Patients, who applied episiotomy at birth and who criteria included to the study. In this study there were 3 groups; lavender group (n:32), ice group (n:31) and control group (n:33) with a total 96 women's who were agree with experiment. Patient identification form, the Visual Analog Scale (VAS) and REEDA (Redness, Oedema, Ecchymosis, Discharge, Approximation) scale used for as data collection tools. To analyze the data; number, percentage, Chi-Square test, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test were used.