Omuz impingment sendromlu hastalarda tetik nokta prevelansı belirlenmesi ve tetik nokta tedavisinin ağrı, kas kuvveti ve fonksiyonel aktiviteye olan akut etkisinin araştırılması
Determining prevelence of trigger points in patients with shoulder impingement syndrome and investigate acute effects of trigger points therapy on pain, muscle strenght and functional activity
- Tez No: 494630
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL EYİGÖR, YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEN, PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Omuz impingement sendromu tanısı almış hastalarda fizyoterapist tarafından tetik noktalara uygulanan manuel basınç ile aktif ve latent tetik noktaların prevelansını tespit etmek, tetik nokta tedavisi (TNT)'nin akut etkisinin ağrı, kas kuvveti ve fonksiyonel aktiviteye etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya en az 3 aydır omuz ağrısı şikayeti olan, omuz impingment tanısı almış, 18-65 yaş arası gönüllü 68 kişi dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri alındı, son 24 saatteki ağrı, gece ağrısı ve omuz fleksiyonundaki ağrı numerik ağrı değerlendirme skalası (NPRS11) ile, kas kuvveti hand held dinamometre ile, omuz Normal Eklem Hareketi (NEH) dijital inklinometre ile, fonksiyonel aktivite düzeyi kol-omuz-el sorunu anketi (QDASH) ile değerlendirildi. Olguların subskapularis, infraspinatus, supraspinatus, trapez, SKM, skalen, levator skapula, pektoralis ve biceps braki kaslarında tetik nokta varlığı, varsa aktif mi latent mi olduğu manuel kompresyon ile tespit edildi. Tetik noktası olan hastalara TNT ve germe uygulandı. Posterior kapsül germe, skapular pinch ve serratus anterior kuvvelendirme egzersizleri, aktivite modifikasyonu ve postür eğitiminden oluşan ev egzersiz programı verildi. Ölçümler tedavi sonrası (TS) ve 1 hafta sonra (1HFS) tekrarlandı. Değerlendirilen hastaların unilateral omuz şikayeti olup (tedavi grubu) diğer omzundan elde edilen veriler kontrol grubu olarak değerlendirildi. Çalışmanın istatiksel analizi SPSS17.0 ile hesaplandı. Çalışmanın gücü G*Power 3.1 programına göre %80 ve anlamlılık değeri (p) 0.05'dir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 51,50±11,65 yıl, BKİ ortalaması 26,72±4,20 kg/cm²'dir. Çalışmaya dahil edilen 68 hastadan (49 kadın,19 erkek) 52'sinde tetik nokta saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine prevelence of aktive and latent trigger points in patients with shoulder impingment syndrome and investigate acute effects of trigger points therapy on pain, muscle strenght and functional activity. Method: This study was carried out 68 patients who diagnosed shoulder impingment syndrome and had a pain at least 3 months and their age were between 18-65 years. Participant's demographic informations were recorded. The intensity of shoulder pain experienced in last 24 hours, the intensity of shoulder pain at night and the intensity of shoulder pain during shoulder flexion were asked with 11-point numerical pain rating skale (NPRS11), shoulder range of motion assesed with digital inclinometer, muscle strength evaluated with hand held dynamometer, functional activity level asked with diasabilties of the arm, shoulder and hand (QuickDASH) questionare. Aktive and latent trigger points determined with/by manuel compression technique at subscapularis, infraspinatus, supraspinatus, trapez, SKM, scalen, levator scapula, pectoralis and biceps brachii muscles of the patients. Trigger point therapy (TPT) and stretching exercise applied the patient who had a trigger points. Home exercise program which contained posterior capsule stretching, skapular pinch, serratus anterior strengthening exercise, activity modification, posture education were given to the patients who had trigger points. Assesments repeated after immediate the treatment and after 1 week. The patients who were assessed, had unilateral shoulder pain (treatment group), and their other shoulder were assessed by control group. Data were analized with statistical package for the social science 17.0 version (SPSS17.0). Result: 52 patients had a trigger points at all of the 68 patients (49 women, 19 men, age: 51,50±11,65 years, BMI: 26,72±4,20kg/cm²) which included the study. There were statistically differences between before the treatment and after 1 week of the treatment at the intensity of shoulder pain experienced in last 24 hours, the intensity of shoulder pain at night and QDASH scores.