Vertebral arterın atlantoaxıal ve ıntracranıal segment anatomisinin 3 boyutlu bt çalışması
The study of the variations and morphometric measurements of arteria vertebralis on 3 dimentional computed tomography angiography scans
- Tez No: 494655
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma arteria vertebralis'in (AV) pars atlantica (V3) ve pars intracranialis (V4) segmentlerinin çevre anatomik yapılar ile ilişkisini ve özelliklerini, doğrudan ve 3 Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi Anjio (3DBTA) görüntüleriyle morfometrik olarak değerlendirmek üzere planlandı. Ege Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda 2014 Ocak - 2017 Ocak tarihleri arasında, boyun bölgesine 3DBTA çekilen 200 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların radyolojik çekimleri üzerinde ölçüm ve değerlendirmeler yapıldı. Bir adet kadavrada AV'nin V3-V4 segmentleri gösterildi. 112 olgu erkek, 88 olgu kadındı. Yaşları 17 ve 89 arasında değişiyordu . Atlas'ın (C1); 3DBTA'da axial planda, orta hatta tuberculum anterius'u ve tuberculum posterius'u arası mesafe, bilateral processus transvercus'ları arasındaki mesafe, bilateral foramen transversarium (FT) medial duvarları arasındaki mesafe, bilateral foramen transversarium lateral duvarları arasındaki mesafe ölçüldü. Sağ ve sol V3 ve V4 segmentlerinin uzunluk ve çapları ölçüldü. Ponticulus posticus görülme oranı %14.5 (29 olgu) olarak tespit edildi. Bu olgulardan % 48.2'si (14 olgu) bilateral ponticulus posticus'tu. Bir kadın olguda intersegmental arter tespit edildi (%0.5). Bir kadın olguda sol V4 segmentinin proximalinde anevrizma (9.8 mm x 7.6 mm) tespit edildi (%0.5). Bir kadın olguda sağda os occipitalis ve C1 füzyon anomalisi izlendi. Altı olguda (%3) sağ ve sol AV' nin V4 segmentlerinin a.basilaris'i oluşturmak için birleşmediği izlendi. Bir kadın ve bir erkek olguda (%1) vertebrobaziler dolikoektazi izlendi.
Özet (Çeviri)
We planed this study to evaluate the morphometric measurements of the atlantic (V3) segment and intracranial (V4) segment of the arteria vertebralis (AV) and correlate V3 and V4 with peripheral structures by using 3 Dimensional Computed Tomography Angioraphy (3DCTA) scans. 200 cases were selected from head-neck 3DCTA examination at the Department of Radiology in Ege University between 2014 January - 2017 January. All the 3DCTA images were recorded. The courses of V3-4 were observed and measured. V3 and V4 segments were demonstrated in a cadaver. 112 case were male and 88 case were female. Minimum age was 17 and maximum age was 89. We measured the distance between tuberculum anterius and tuberculum posterius in the midline of atlas (C1) at the axial plan by using 3DCTA images. We measured the distance between the medial and lateral wall of foramen transversarium (foramen transversarium) at C1. We measured the length and diameter of right and left V3 and V4 segments. The prevelance of ponticulus posticus was 14.5% (29 case). 48.2% (14 case) of these cases were bilateraly ponticulus posticus. In a female case we found a right intersegmental artery (0.5%). We determined an aneurysm at the proximal of the left V4 segment in a female case (9.8 mm x 7.6 mm) (0.5%). We determined a fusion anomaly of os occipitale and C1 at the right side of a female case (0.5%). In six case (3%), right and left V4 segments of AV didn't join together to form the basillar artery. We detected two vertebrobasilar dolichoectasia in a female and in a male case (1%).