İnfertilite nedeni açıklanamayan kadınların anneleriyle olan ilişkileri
The relationship of women suffering unexplained infertility with their mothers
- Tez No: 494660
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES AYŞİN NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gebeliğin oluşabilmesi için gerekli aşamalardan birindeki herhangi bir engel sonucunda ortaya çıkan infertilitenin tetkikinde her iki cinse yönelik ileri tetkikler kullanılmakta ve bunların sonucunda fizyolojik sebep bulunamayan olgulara açıklanamayan infertilite denilmektedir. Bu çalışma; açıklanamayan infertilitesi olan kadınların anneleriyle olan ilişkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanıp uygulanmıştır. Araştırma, 10.10.2015–30.12.2015 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Aile Planlaması Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezine infertilite tanısı ile başvuran hastalarla gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini merkeze başvuran hastalar arasından açıklanamayan infertilite tanısı almış, araştırmaya katılmayı kabul eden, en az ilkokul mezunu, 54 infertil kadın ile bu örneklemle yaş, eğitim durumu açısından eşleştirilmiş çocuk sahibi 36 fertil kadın oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacının hazırladığı sosyodemografik özelliklerini ve infertilite öyküsünü tanımlayan Genel Bilgi Formu, kadının kendi ailesiyle ilgili soruları içeren Aile İle İlgili Sorular Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanılmış, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden gerekli izinler alınmıştır. Bu çalışmadaki infertil kadınların yaş ortalamasının 31.70 ± 4.51 olduğu, çoğunun 29-35 yaş grubunda, ilkokul mezunu, ev hanımı olup ve çalışmadıkları belirlenmiştir. İnfertil grup ile fertil grup sosyodemografik veriler açısından karşılaştırıldığında yaş, eğitim durumu, meslek ve aile yapıları açısından bir fark saptanmamıştır. Ancak çalışma durumları açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmıştır. İnfertil kadınların benlik saygısının orta düzeyde olduğu (3.44±0.71) saptanmıştır. İnfertil kadınların fertil kadınlara kıyasla anksiyete düzeylerinin anlamlı ölçüde yüksek olduğu bulunmuştur (p=0.00). Gruplar arasında depresyon puanları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0.20). İnfertil kadınların fertil kadınlara göre daha anksiyöz oldukları ve benlik saygılarının daha düşük olduğu, anksiyete düzeyleri arttıkça benlik saygılarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The infertility occurs when one of the stages necessary for pregnancy is precluded. Diagnosing infertility requires tests for both sexes and when all of these tests are inconclusive, this condition is called“unexplained infertility”. This is a descriptive study which aims to determine the relationships of these women whose tests for determining the cause of the infertility but remained inconclusive with their mothers. This study have been made between the dates of 10.10.2015–30.12.2015 with the patients admitted to Ege University Family Planning Infertility Research and Treatment Center with infertility. The subject group for this study was taken from aforementioned center were diagnosed of unexplained infertility. This group consisted of 54 women. The patients needed to finish at least primary school. The control group consisted of 36 fertile women whose age and education were matched with the subject group. Written consent was taken from all the patients. A“general information form”was prepared by the researcher, which aims to determine the socio-economic condition and the medical story of infertility; alongside of a“problems concerning family”form to determine the subject's problems concerning her family,“Rosenberg self-respect scale”and“hospital anxiety and depression scale”were used in this study. Necessary approval has been taken from the Ethical Board of Ege University Medical Department . The mean age of patients in this study is 31.70 ± 4.51. The range of age was mostly in 29-35years. The most of the patients have finished primary school, if not more, were housewives and weren't employed. When the subject group and the research group were compared based on socio-demographic data, significant differences in age, education, profession and family structure were not determined. However a significant difference in employment rate was shown. The self-respect of infertile women was average (3.44 ± 0.71). The anxiety of infertile women was shown to be higher for a considerable amount (p=0.00). Any significant difference between the depression scores of the groups was not determined (p=0.20). Any significant difference between self-respect and anxiety scores of the infertile group was determined (p=0.02). Thus, it can be said for infertile women that as their anxiety scores elevate, their self-respect scores lower. When infertile women compared to fertile women, infertile women has descripted their mother as more authoritarian, more protective and less seperate. Infertile women have been seeing their mothers more compared to their fertile counterparts. It was determined that infertile women had descripted having children as a scary experience and the purpose of sexuality is to have children.