Diyabetin neden olduğu testis hasarı üzerine losartan'ın olası anti-apoptotik etkisinin araştırılması
Possible anti-apoptotic effect of losartan on testis damaged by diabetes
  1. Tez No: 494681
  2. Yazar: AYLİN BUHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Diyabet kan glukoz seviyesindeki aşırı yükselmeyle sonuçlanan, birçok doku ve organ yapısını olumsuz etkileyen metabolik bir hastalıktır. Mortalite ve morbitide oranındaki yükseklik ve artan prevalans değerleri ile günümüz önemli problemlerinden biridir. Diyabet birçok doku ve organ yapısında gösterdiği bozukluğun yanısıra testis yapısını ve spermatogenez sürecinide olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Yapılan birçok çalışmada Streptozotosin (STZ) ile indüklenmiş diyabetik sıçan modellerinde diyabetin testis dokusu üzerine olumsuz etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Losartan'ın antihipertansif etkilerinin yanında yapılan çeşitli çalışmalarda, farklı hastalık modellerinde testis dokusu üzerine olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Losartan bir Angiotensin II tip 1 reseptör blokörüdür. Özellikle diyabet ve hipertansiyon birlikteliği olan hastalarda diyabetik nefropatiyi geciktirici etkiye sahip özelliğinden dolayı oldukça sık tercih edilmektedir. Biz yaptığımız çalışmada STZ (50mg/kg) ile indüklenmiş diyabetik sıçanlarda testiste oluşabilecek olası hasarın farklı dozlarda losartan kullanılarak düzeltilebilme olasılığını araştırdık. Bu amaçla 5 farklı deney grubu oluşturulmuştur bu gruplarda kontrol, diyabetik kontrol, düşük doz losartan uygulanan diyabetik grup, orta doz losartan uygulanan rup ve yüksek doz losartan uygulanan diyabetik grup yer almaktadır. Oluşturduğumuz deney guruplarından testis dokuları alınarak meydana gelmiş olan değişiklikler apoptotik yolaklar üzerinden immünohistokimyasal, Real Time-PCR analizi yapılarak incelenmiştir bunun yanı sıra gruplardan alınan epididimlerden sperm elde edilerek sperm parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda artan losartan dozuyla bağlantılı olarak testiste gözlemlenen apoptoz oranlarında azalma tespit edilmiştir. Artan losartan dozuyla birlikte pro-apoptotik protein mRNA'sında azalma ve anti-apoptotik protein mRNA'sında ise artış tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan sperm değerlendirmeleri sonucu sperm anamoli ve apoptoz oranlarında düşüş, sperm sayısında ise artış tespit edilmiştir. Losartanın doz artışının diyabetin neden olduğu testis hasarı üzerine olumlu etki gösterdiği ve apoptoz oranlarını azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease that affects many tissues and organs, resulting in excessive elevation of blood glucose levels. It is one of the important problems of today with its high mortality and morbitide ratio and increasing prevalence values. Diabetes is a disorder affecting the structure of testes and spermatogenesis in addition to the disorder that many tissues and organs display. Many studies have shown that diabetes mellitus has adverse effects on testicular tissue in streptozotocin (STZ) -induced diabetic rat models. In addition to the antihypertensive effects of Losartan, various studies have shown that positive effects on testicular tissue in different disease models. Losartan is an angiotensin II type 1 receptor blocker. It is often preferred because of its ability to retard diabetic nephropathy especially in patients with diabetes and hypertension. In our study, we investigated the possibility of correcting possible damage to the testicle in STZ (50mg / kg) -induced diabetic rats using losartan at different doses. For this purpose, 5 different experimental groups were formed. These groups consisted of control, diabetic control, low dose losartan diabetic group, medium dose losartan diabetic group and high dose losartan diabetic group. Changes in the testis tissues from the experimental groups we have formed were examined by immunohistochemical real time PCR analysis on apoptotic pathways as well as sperm parameters were evaluated by obtaining sperm from the epididymids taken from the groups. As a result of our study, a decrease in the apoptosis rates observed in the testis in connection with the increased losartan dose was detected. With increasing losartan dose, a decrease in pro-apoptotic protein mRNA and an increase in anti-apoptotic protein mRNA were detected. In addition, the sperm anemia and apoptosis rates decreased and sperm counts increased. It has been found that the dose increase of losartan has a positive effect on testicular damage caused by diabetes and reduces apoptosis rates.