Kurumsal evde bakım hizmeti alan ve almayan alzheimer'lı ebeveynine bakım veren yetişkin çocukların bakıcı rolünü algılama biçimleri ve deneyimleri: Bakımın el değiştirmesi
The perceptions and experiences of adult children caregivers of parents with alzheimer's disease who did or did not receive home care service: Handover of care
  1. Tez No: 494699
  2. Yazar: MEHTAP PEKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada kurumsal evde bakım hizmeti alan ve almayan Alzheimer'lı ebeveynine bakım veren yetişkin çocukların bakıcı rolünü algılama biçimleri ve deneyimleri; bakımın el değiştirmesi ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemleriyle yürütülen bu araştırmayla; öncelikle bakım verenlerin üstlendikleri bakıcı rolünü nasıl algıladıkları, yaşadıkları deneyimler ve sorunlarının saptanması konusunda farkındalık yaratma amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklem seçiminde amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu nedenle bu çalışma kurumsal evde bakım hizmeti alan ve almayan orta evredeki Alzheimer'lı ebeveynine bakım veren 20 hasta yakını ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Antalya Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım hizmetlerinden yararlanan Alzheimer'lı ebeveynine bakım veren ve kurumsal evde bakım hizmeti almayan Altınkum Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, Alzheimer tanısı almış, hastalığın orta evresindeki ebeveynine bakım veren 10'ar kişi ile görüşme yapılmıştır. Yapılan nitel çalışmada ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Verilerin gruplandırılmış, örnek cevaplar alınmış, görüşmeler içerik analizi ile çözümlenmiş ve verilerin frekans değerleri verilmiş ve örnek cevaplar yansıtılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere dayanılarak, Alzheimer'lı hasta yakınlarının hastalığa ilişkin bilgi kaynaklarının sınırlı olduğu, günlük yaşamlarında değişen pek çok rol ve durum olduğu, çeşitli kısıtlanmalarla karşılaştıkları gözlenmiştir. Tüm bu durumların beraberinde çok farklı sorunları yanında getirdiği, bakım verenlerin kendilerine özgü yöntemlerle bu sorunlarla baş etmeye çalıştıkları, profesyonel yardım ve destekten yararlanamadıkları gözlenmiştir. Bu nedenle Alzheimer'a ilişkin farkındalığın, verilen hizmetlerin kalitesinin ve kapsamının, gerekli ve acil durumlara ilişkin bakıcı desteğinin artırılmasının, bu durumun devlet politikası haline getirilerek gerekli tedbir ve önlemlerin artırılarak hasta ve yakınlarının yaşam kalitesinin artırılabilmesinin ivedilikle gerekliliği öngörülmektedir. Araştırma profesyonel bakım ve aile bakımı arasındaki ilişkiyi de yordayıcı niteliktedir. Dolayısıyla araştırmanın verileri profesyonel evde bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi için de farkındalık yaratması ve Alzheimer hasta bakımına katkıda bulunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the perceptions and experiences of adult children caregivers of parents with Alzheimer's disease who received home care service versus those who did not receive such services. The study was conducted using the qualitative research method. It aims to find out how caregivers perceived their caregiver roles and raise awareness by determining their experiences and problems. The sample of the study was selected using criterion sampling, a purposive sampling method. Therefore, the study included 20 patient relatives who gave care to their parents with middle stage Alzheimer's disease who were receiving or not receiving corporate home care service. The sample included 20 participants, 10 of whom gave care to their parents with Alzheimer's disease and received home care services from the Antalya Metropolitan Municipality and 10 who did not receive corporate home care service. The participants interviewed were registered at the Altınkum Family Health Center and had parents who had been diagnosed with middle stage Alzheimer's disease. The interviews were audiotaped. The data were divided into groups, and sample responses were selected for presentation in the study. The interviews were examined using content analysis, and the frequency values of the data were specified. This study's results indicate that relatives of patients with Alzheimer's disease had limited information resources about the disease, had varying roles and situations in their daily lives and encountered several restrictions accompanied by different problems and issues. They tried to cope with these issues using their own methods, but failed to receive professional help and support and were even deprived of them. Therefore, the following steps should be urgently taken: the awareness of Alzheimer's disease should be raised, the quality and range of the services provided should be improved, the support provided to caregivers in necessary and emergent cases should be enhanced, this should be made government policy, the number of actions and precautions should be increased, and the life quality of patients and their relatives should be improved. The study examines the relationship between professional care and family care. Thus, its results obtained are considered to be important for raising awareness of the improvement of professional home care services and contributing to the care of patients with Alzheimer's disease.