Fonksiyonel diferensiyel, integral ve integro-diferensiyel denklemlerin Boubaker polinom çözümleri ve uygulamaları
Boubaker polynomial solutions of functional differential, integral and integro-differential equations and their and applications
- Tez No: 494735
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, sabit ve değişken gecikmeler içeren fonksiyonel diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel diferansiyel denklemlerin karışık koşulları altında yaklaşık çözümlerini bulmak için, Boubaker ve Taylor polinomlarına dayalı birleşik bir matris-sıralama yöntemi sunulmuştur. Bu yöntem, fonksiyonel denklemin çözümünü bir matris denklemin çözümüne dönüştürür ve böylece problemin yaklaşık çözümüne ulaşılır. Ayrıca, kalan fonksiyon ve Ortalama Değer Teoremine dayalı bir hata tahmin tekniği verilmiş; aynı zamanda yöntemin uygulanabilirliğini açıklamak için birçok örnek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a combined matrix-collocation method based on Boubaker and Taylor polynomials is presentedto find approximate solutionsof functional differential, integral and integro-differential equations with constant and variable delays under the mixed conditions. This methodconvertsthe solution of the functional equation to solution of a matrix equation and hence the approximate solution of the problem is obtained. Besides. an error estimation techniquebased on the residual function and the mean-value theorem is performed; also many illustrative examples to demonstrate the applicability of the method are presented.