Çift kutuplu metrik uzaylar ve sabit nokta teoremleri
Bipolar metric spaces and fixed point theorems
- Tez No: 494736
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada çift kutuplu metrik uzay kavramı tanımlandı, bu uzayların bir teorisi geliştirildi ve çift kutuplu metrik uzaylar üzerinde bazı sabit nokta teoremleri ispatlandı. Bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konuya motivasyon sağlayan kısa bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışma boyunca kullanılacak bazı tanım ve teoremler, bütünlük ve tutarlılık için ön bilgi olarak verilmiştir. Tezin ana odağını teşkil eden çift kutuplu metrik uzaylar, üçüncü bölümde tanımlanmış ve farklı bakış açılarından incelenmiştir. Dördüncü bölüm çift kutuplu metrik uzaylar üzerindeki sabit nokta teoremlerine ayrılmıştır. Son bölümde gelecek çalışmalara yönelik bazı yorum ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the notion of bipolar metric space is defined, a theory for such spaces is developed and some fixed point theorems on bipolar metric spaces are proved. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, a brief introduction and motivation are given to the theme. In the second chapter, some preliminary definitions and theorems, which will be used throughout the study, are given for completeness and consistency. Bipolar metric spaces, which constitute the main focus of the thesis, are defined and studied from different perspectives in the third chapter. The fourth chapter is devoted to fixed point theorems on bipolar metric spaces. In the last chapter, some comments and suggestions for future work are made.