4-boyutlu Öklid uzayında bishop çatıya göre Smarandache eğrileri
- Tez No: 494744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KOCAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, eğriler hakkında genel bilgi verilmiş ve Smarandache eğrilerinin tarihçesine yer verilmiştir. İkinci bölümde, eğriler teorisinin temel tanımları ve teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında özel TN-NB-TNB Smarandache eğrileri için Frenet-Serret çatısı ve eğrilikleri incelenmiş ve örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, 4-boyutlu Öklid uzayında Smarandache eğrileri hakkında genel bilgi verilmiştir. Smarandache eğrisi için Frenet-Serret çatısı ve Smarandache eğrisi için Bishop çatısı elde edilmiştir. Smarandache eğrilerinin birinci, ikinci ve üçüncü eğrilikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. General information about curves and the history Smarandache curves are given in the first chapter. Basic definitions and theorems of the theory of curves are given in the second chapter. In the third chapter, in three-dimensional Euclidean space the Frenet-Serret frame and curvatures for the special TN-NB-TNB Smarandache curves are investigated and are given some examples. In the fourth chapter, general information about Smarandache curves in four-dimensional Euclidean space are given. For the Smarandache curve the Frenet-Serret frame and the Bishop frame for the Smarandache curve were obtained. The first, second and third curvatures of Smarandache curves are calculated.