Sert dolgu kaynağında elektrot kimyasal bileşiminin ve kaynak yönteminin sertleşme kabiliyetine etkisi
Effect of chemical composition of the electrode and welding method on hardening ability in hardfacing welding
  1. Tez No: 494745
  2. Yazar: SEFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Aşınma, endüstriyel uygulamalarda maddi kayıplara sebep olan bir durumdur. Günümüzde aşınma mekanizmaları ve aşınmanın önlenmesi ile ilgili pekçok çalışma yapılmaktadır. Aşınma olayının en çok karşılaşıldığı yerler; miller, dişli çarklar, tarım aletlerinin toprakla temas eden yüzeyleri, toprak kazı makinelerinin tırnak uçları, dozer çeneleri, makas bıçakları, değirmen kırıcıları ve sürtünerek çalışan disklerin sert yüzeyleri gibi sürekli sürtünme ile karşı karşıya kalan yerlerdir. Sürtünmenin etkisiyle kırılma veya çatlama oluşumu gözlenmektedir. Bu parçaları yeniden satın almak hem zaman alıcı hem de ekonomik olmayacağından dolayı bu parçaları sert dolgu kaynağı ile tamir etmek en uygun yöntem olmaktadır. Aşınan makine parçalarının aşınmadan önceki boyutlarına getirilmesi için dolgu kaynağı yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında çelik altlıklar üzerine dört farklı içeriğe sahip elektrot kullanılarak sert dolgu kaynağı yapılmıştır. Sert dolgu kaynağı yapılan numunelerin sertlik ölçümleri yapılmış, mikroyapı ve SEM-EDX görüntüleri alınmıştır. Pin-On Disk cihazında 10 N yük altında aşınma davranışları incelenmiştir. Kaynak tellerinin karbon ve krom oranları göz önüne alınarak aşınma sonuçları incelenmiştir. Aşınma davranışının incelenmesinde profilometre ve hassas terazi kullanarak numunelerin her 200 metrede bir hacim ve ağırlık kayıpları tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abrasion is a condition that causes material loss in industrial applications. Today, there are so many studies about abrasion mechanisms and prevention. Places where abrasion is most common are mills, gear wheels, soil contact surfaces of agricultural equipments, nail tips of earth excavators, dozer jaws, scissors blades, mill crushers and hard surfaces of rubbing discs, these parts are constantly exposed to friction. Breaking or cracking is observed in the machine elements by the effect of friction. Since it is both time consuming and uneconomic to re-purchase these pieces, it is best to repair them with a hard filler. Filing is made in order to bring the wearable machine parts to their previous dimensions. In this thesis study hard filling material was made by using electrode with four different contents. Hardness and microstructure images of samples made of hardfacing material were taken. The wear behavior of Pin-On Disk under load of 10 N was investigated. Welding results have been investigated by considering the carbon and chromium ratios of welded wires. In the investigation of the abrasion behavior, volume and weight losses were determined every 200 meters of the specimens using profilometer and precision scale.