Güç kalitesi parametreleri kullanılarak otomatik anahtarlama sistemi ile şebeke seçimi
Network selection with automatic switching system using power quality parameters
  1. Tez No: 494746
  2. Yazar: ALPER MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADIL KUYUCUOĞLU, PROF. DR. SEZAİ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yarı iletken teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ile günümüzde elektronik cihazların kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu cihazlarda kullanılan elektronik elemanlar birer güç kalitesi bozucusu olmaları ile birlikte kendileri de bu güç kalitesizliğinden etkilenirler. Her ne kadar çoğu cihazın güç katında koruma bulunsa da şebekede oluşan ani darbeler ve harmonikler gibi güç kalitesi bozucu etkileri bu cihazlara zarar verebilmektedir. Elektrik enerji sistemlerindeki güç kalitesi parametre ölçümleri ve değerlendirmeleri uluslararası IEC 61000-4-30 standardında belirtilen hususlara göre yapılmaktadır. Günümüzde mikro şebeke olarak enterkonnekte sisteme bağlanan rüzgar, güneş enerji santralleri gibi enerji üretim sistemleri de genel şebeke üzerinde güç kalitesi problemleri oluşturabilmektedir. Son zamanlardaki akıllı şebeke altyapılarının oluşturulmaya başlanması ile bu tip problemler için hızlı çözümler bulunabilecek tüketiciler, yüksek kaliteli enerji tedarikçisinden enerji satın alabileceklerdir. Bu çalışmada, IEC 61000-4-30 standardında yer alan güç kalitesi parametrelerine dayalı şebeke seçimi ile yük beslemesi incelenmiştir. Bu amaçla, enterkonnekte sistemde yer alan enerji besleme noktalarının güç kalitesi parametrelerine göre anahtarlama yapan bir transfer anahtarı LabVIEW™ programı kullanılarak tasarlanmıştır. Seçilen şebeke kaynaklarından deneysel olarak alınan gerilim ve akım değerleri LabVIEW™ ortamında tasarlanan programa aktarılmıştır. Transfer anahtarı IEC 61000-4-30 standardında belirtilen güç kalitesi parametrelerine göre en iyi olan şebekeyi kaynak olarak seçmiştir. Ayrıca, programın arayüzü üzerinden kullanıcıya beslenecek yük tipine göre referans güç kalitesi parametrelerini belirleyebilme seçeneği de opsiyon olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development in semiconductor technologies, the use of electronic devices has become widespread today. The electronic components used in these devices are power quality degraders, as well as they are affected by this poor power quality. Although most devices have protection at the power level, power quality disruptive effects such as sudden pulses and harmonics in the network can damage these devices. Measurements and evaluations of power quality parameters in electrical power systems are carried out in accordance with the requirements specified in the international IEC 61000-4-30 standard. Power generation systems such as wind, solar power plants connected to the interconnected system as micro-networks today can also create power quality problems on the network. With the recent building of smart grid infrastructures, quick solutions for these types of problems will be available , consumers will be able to purchase energy from high quality energy suppliers. For this purpose, a transfer switch is designed using the LabVIEW ™ program, which switches according to the power quality parameters of the energy supply points located in the interconnected system. Experimental voltage and current values from selected network sources are transferred to the program designed in LabVIEW ™ environment. The transfer switch selected the network which is the best according to the power quality parameters specified in IEC 61000-4-30 standard. In addition, so as to determine the reference power quality parameters according to the load type is also given as an option to the users by using the developed program.