Taban kayası topografyasının (eğiminin) dinamik zemin davranışlarına etkisi ve örnek bir dinamik zemin davranış analizi
The effect of bedrock topography (slope of bedrock) on the dynamic soil behaviour and an example of dynamic soil behaviour analysis
  1. Tez No: 494747
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER BAŞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, ova kenarlarının ve taban kayası topografyasının alüvyon istiflerinin dinamik davranışlarına etkileri bir ve iki boyutlu analizler ile incelenmiştir. Gürsu Ovası (Bursa) inceleme sahası olarak seçilmiştir. Analizlerde kullanılan zemin parametreleri literatürden ve sahada inşaat faaliyetleri esnasında yapılmış sondajlardan temin edilmiştir. Bir ve iki boyutlu dinamik zemin davranış analizleri Gürsu ovası için temsili bir kesit üzerinde yapılmıştır. Bir boyutlu analizler nonlineer çözüm yapabilen Deepsoil programı ile yapılmıştır. İki boyutlu analizler ise Plaxis 2D yazılımı ile yapılmıştır. Plaxis 2D analizleri için ihtiyaç duyulan viskoz sönüm parametreleri bir boyutlu Deepsoil analizlerinden belirlenmiştir. Dinamik analizlerde bölgede kaydedilmiş geçmiş depremlere ait ivme kayıtları kullanılmıştır. Dinamik zemin davranış analizleri, ova kenarlarının ve taban kayası topografyasının alüvyon istifinin dinamik zemin davranışları üzerinde etkisinin olduğunu göstermiştir. Analizler neticesinde bir ve iki boyutlu analiz sonuçları arasında farklılıkların olduğu görülmüştür. Bu çalışmada Bir ve iki boyutlu analiz sonuçları karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the basin edge and topography of the bedrock on the dynamic behavior of alluvial deposits is investigated with one and two dimensional dynamic analyses. Gürsu Plain (Bursa) is selected for investigation field. The soil parameters used in the analyses were obtained from literatures and from boreholes which has been made in the region during constructions. One and two dimensional dynamic behavior analyses were made on a representative cross-section of Gürsu Plain. One dimensional analyses were made with Depsoil program which can run nonlinear analyses. Two dimensional analyses were made with Plaxis 2D software. Viscous damping parameters for Plaxis 2D software were obtained from analysis of Deepsoil program. Acceleration records of past earthquakes in the region were used in the dynamic analyses. Dynamic behavior analyses showed that basin edge and bedrock topography have effect on dynamic soil behavior of alluvial soils deposits. One and two dimensional analyses results have some differences for alluvial soils deposits. One and two dynamic analyses results are given in this study with compared.