Manisa il merkezi zeminlerinde dinamik zemin davranış analizi
Analysis of dynamic soil response in soils of central Manisa
  1. Tez No: 197562
  2. Yazar: GÜLCAN KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL, YRD. DOÇ. DR. YUSUF ERZİN, DOÇ. DR. KENAN YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez kapsamında; Manisa il merkezinde bir kısım zeminlerde deprem hareketinin büyütmeözelliği, sıvılaşma riski ve meydana gelebilecek oturmalar analiz edilmeye çalışılmıştır.Analizlerde bu yöre çevresinde meydana gelen 9 Temmuz 1998 deprem ivme kayıtları esasalınmıştır. Manisa il merkezi taban kayası yüzeyinde oluşacak maksimum yatay ivmeler,Sadigh (1993) tarafından önerilen sönümleme ilişkileri kullanılarak belirlenmiştir. Sönümlemeilişkilerinde Manisa Bayındırlık Müdürlüğündeki istasyondaki ivme kayıtları veri olarakalınmıştır. Manisa il merkezi zeminlerinin büyütme analizlerinde EERA (Equivalent-linearEarthquake Response Analysis) bilgisayar programı kullanılmıştır. Program ile ilgili ayrıntılıbilgi http://geoinfo.usc.edu/gees internet adresinden edinilebilir. Zemin büyütme analizlerinin vekullanılan bilgisayar programının dayandığı eşdeğer-doğrusal zemin davranış modelininesasları Bölüm 3.1 de verilmektedir.Deprem sırasında sismik dalgalar zeminde ilerlerken tekrarlı ve birbirine göre ters yöndekuvvet çiftleri (kayma gerilmesi) yaratarak, danelerin boşluk hacmini küçültecek şekilde yerdeğiştirmeye zorlar. Bu tekrarlı hareketler çok kısa sürelerde yer değiştirdiğinden dolayıboşluk suyu basıncı artar. Boşluk suyu basıncı düşey efektif gerilmeye eşit olduğunda zeminbir sıvı gibi hareket eder ve bu olaya sıvılaşma denir. Deprem esnasında oluşan bu kaymagerilmesinin düşey efektif gerilme değerine oranına literatürde Tekrarlı Gerilme Oranı (CSR)denir. CSR değeri zeminin Tekrarlı Gerilme Direnci (CRR) değerini aştığında suya doygunkumlu zeminlerde sıvılaşma riski oluşur. Bu tez kapsamında incelenen zeminlerde suyadoygun kumlu zemine rastlanmadığı için sıvılaşma analizi ve buna bağlı olarak da oturmaanalizi yapılmamıştır.X
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, the amplification property of the earthquake motion, the risk ofliquefaction and probable settlements have been analyzed in the selected locations ofCentral Manisa.In the analysis, the 9 July 1998 Earthquake acceleration records have been considered. Themaximum horizontal accelerations in the bed rock of Central Manisa have been determinedby the damping relations which are offered by Sadigh (1993). In damping relations, ManisaPublic Works Directorate Station records have been used. In the analysis of amplification ofCentral Manisa region, the software EERA (Equivalent-Linear Earthquake ResponseAnalysis) has been used. Additional and detailed information about the software can be foundon the web site: http://geoinfo.usc.edu/gees. The soil amplification analyses and the softwareare based on the equivalent-linear soil response model, which is illustrated in section 3.1.During the earthquake, while the seismic waves travel through the soil, they force theparticles to displace lessening the porosity of them, making permanent and opposite directionforce couples (shear stress). Because of this permanent motions? short period displacement,the pore water pressure of the soil increases. When this pore water pressure gets equal to thevertical effective stress, the soil behaves like a liquid and this incident is called liquefaction. Inthe literature, the ratio of shear force?s which is formed during the earthquake to verticaleffective-stress value is called Cyclic Stress Ratio (CSR). In the saturated sandy soils therecan be a risk of liquefaction if CSR value gets greater than the soil?s Cyclic Resistance Ratio.The analysis of liquefaction and depending on liquefaction the settlement analysis is notmade, since the soils which are researched in the scope of this thesis don?t contain saturatedsandy soils.XI