Kanola-aspir yağı karışımı biyodizel ve motorin yakıtlarının CRDI bir dizel motorda kullanımı
Using canola-safflower oil biodiesel and diesel fuels in a CRDI diesel engine
  1. Tez No: 494757
  2. Yazar: CEREN ÖZBİLGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, motorin ve kanola-aspir yağı karışımı biyodizel (KAB) yakıtları direkt enjeksiyonlu ortak hatlı (common-rail direct injection, CRDI) bir dizel motorda sabit motor devri (2000 dev/dk) ve beş farklı motor yükü (Fren ortalama efektif basınç, FOEB: 3,3, 5, 6,6, 8,3 ve 9,9 Bar) test koşulları altında test edilmiş ve performans, enjeksiyon, yanma ve egzoz emisyonları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar motorin ile karşılaştırılmıştır. KAB yakıtının ısıl değerinin düşük olması nedeniyle özgül yakıt tüketimi (ÖYT) değerlerinin motorinden daha yüksek olduğu görülmüştür. KAB yakıtının kullanımıyla pilot ve ana enjeksiyon zamanlamaları motorine göre daha erken başlamış ve bitmiştir. Yakıt tipi doğrudan enjeksiyon karakteristiğini etkilemiştir. Motor yükünün artmasıyla maksimum silindir basıncı (MSB) artmıştır. Yüksek yüklerde, KAB yakıtının MSB değerlerinin motorinden daha fazla olduğu görülmüştür. Emisyon sonuçları incelendiğinde biyodizel yakıtı motorine kıyasla daha düşük CO ve THC yayarken, daha yüksek NOx ve CO2 emisyonları yaydığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance, injection, combustion and emission characteristics of a common-rail direct injection (CRDI) diesel engine have been investigated experimentally when it was fuelled with canola-safflower oil mixture biodiesel (CSB) and diesel fuel. In order to determine the performance and combustion characteristics, the experiments were conducted at constant engine speed (2000 rpm) under five different engine load (Brake mean effective pressure, BMEP: 3,3, 5, 6,6, 8,3, 9,9 Bar) test conditions. The results of performance, injection, combustion and emission characteristics of CSB were compared with diesel fuel. The comparative analysis concluded that brake specific fuel consumption (BSFC) of biodiesel was higher than diesel fuel due to the low calorific value of CSB. With the use of CSB fuel, pilot and main injection timing started and ended earlier than diesel fuel. Fuel type directly affected the injection characteristics. The maximum cylinder pressure (MCP) values increased with increasing engine load and MCP values of CSB were higher than those of diesel fuel especially at higher loads. Emission results revealed that CSB fuelled diesel engine emitted higher NOx and CO2 emissions while producing lower CO and THC emissions in comparison with diesel fuel.