CNC tezgahlarında yazı ve desenlerin 3 boyutlu karmaşık yüzeylere aktarılması
Transfering of fonts and patterns to complex 3D surfaces in CNC machine tools
  1. Tez No: 494764
  2. Yazar: MELİH KUNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN METİN ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
CNC (Computer Numerical Control) tezgâhlar, yüksek hassasiyet ve hızlı işlem kabiliyetlerine sahip olup konvansiyonel tezgâhların optimize edilmesi sonucu ortaya çıkan makineler olarak bilinir. Bu üstünlüklerinden dolayı, günümüzde çeşitli sanayi imalat sektörlerinde geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu tez çalışması kapsamında, düz yüzeylerin yanı sıra eğrisel yüzeylere de işleme yapabilen, lazer kesimli saçların kaynaklı konstrüksiyon işlemiyle birleştirilmesi sonucu gövdenin kütlesi azaltılarak rijitlik oranı arttırılmış ve döner tablada döküm imalat işlemlerinin uygulanması sonucunda makinedeki titreşim oranları minimize edilen prototip bir CNC makine imal edilmiştir. Mevcut CNC makinelerden farklı olarak, operatör tarafından kolaylıkla kullanılabilen ve özel olarak geliştirilen C# tabanlı matematiksel dönüşüm algoritmasını kullanarak özgün NC takım yolu oluşturma kabiliyetine sahip ve hassasiyet oranı yüksek olan yeni bir CNC makinenin tasarımı yapılmış ve Turkuaz-Kesit Makine adlı firmaların da destekleriyle prototip uygulaması gerçekleştirilmiştir. Prototip makinenin çıktıları üzerinde yapılan kumpas ve komparatör ölçüm testleri sonucunda işlemenin neredeyse hatasız bir şekilde gerçekleştiği gözlenmiştir. Yapılan karşılaştırma ve değerlendirmelerde teorik sonuçlarla pratik sonuçların büyük oranda örtüştüğü ve işlenen örnek bir parçanın Ra değerinin (yüzey pürüzlülüğü) 1,2 μm civarında ve yüzey kalitesinin ise N7 serisine karşılık geldiği sonucuna varılmıştır. Yerli ürün olarak ülkemizde ilk defa prototipi gerçekleştirilen ve üniversite-sanayi işbirliği açısından büyük öneme sahip olan bu CNC tezgâhın başta lastik kalıbı işleme sanayisinde olmak üzere ayakkabı taban kalıplarının işlenmesi, medikal sektöründeki protez imalatı, havacılık, otomotiv, kuyumculuk sektörü vb. yerlerde yaygın olarak kullanılması beklenmektedir. Ayrıca ürünün ithal muadilinin güncel değeri ortalama 1,7 Milyon TL (400000 Euro) civarında iken, ülkemizde ilk defa imal edilen ve özgün yazılıma sahip olan bu ürünün yaklaşık piyasa değeri 2017 yılı itibari ile 1 Milyon TL'dir. Satış maliyeti, kullanım kolaylığı, işlevselliği, hızlı servis ağı ve yedek parça maliyetleri gibi avantajları göz önüne alındığında yakın gelecekte başta ülkemizin çeşitli sanayi sektörleri olmak üzere, dünya genelinde geniş bir kullanım alanına sahip olabileceği ve ilerleyen zamanlarda ihracat açısından milli sermayeye önemli katkıları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
CNC (Computer Numerical Control) machines having high precision and fast processing abilities are kind of conventional machines which are well optimized. Due to their advantage, they now have a wide range of applications in various industrial manufacturing sectors. In the scope of this thesis, the prototype CNC machine which can process the curved surfaces as well as the flat surfaces, was produced. It has mainly a rotary table, which was produced by casting manufacturing process, and a body that is increased the stiffness ratio by reducing the mass using the laser cut sheet. Unlike existing CNC machines, a new CNC machine with the ability to create an innovative NC tool path and a high precision ratio has been designed using a specially developed C # based mathematical transformation algorithm that can be easily used by an operator. The prototype machine was carried out with the support of both Turkuaz Company and Kesit Makine Company. As a result of the caliper and comparator measurement tests on the prototype machine's outputs, it has been observed that the machining process can be performed almost without error. In the comparison and the evaluations made, the theoretical results and practical results overlap well. The machined sample examined that its surface roughness (Ra value) is around 1,2 μm and its surface quality corresponds to the N7 series. This CNC machine is prototyped for the first time in our country as a domestic product and has a great importance in terms of university-industry cooperation. It can be mainly used mold processing industry, for example, shoe sole molds and different sectors such as medical, aerospace, automotive, jewelry and so on. Moreover, this product, which is designed and produced domestically with its original software, is approximately 1 million TL in 2017 while the current value of the product's import counterpart is approximately 1,7 million TL (400000 Euro). Considering the advantages such as the cost of sales, ease of use, functionality, fast service network and spare part costs, it is expected that it will be widely used our country firstly, and then, around the world in the near future. As a result of export of this machine, it is projected that it will make a significant contribution of national capital.