CNC tezgahlarında parça programlaması ve model uygulaması
Batch programming and pattern applications in CNC workbenches
- Tez No: 90902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET 21. yüzyılı beklediğimiz şu günlerde teknolojideki büyük gelişmelerle birlikte, bilgisayarlar her alanda olduğu gibi, mühendislik faaliyetleri için de önemli bir yere sahiptir. Mühendislik alanında özellikle makina mühendisliğindeki teknolojik gelişmeler; Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD), Bilgisayar Destekli İmalat (CAM), Bilgisayar Destekli Takım Tezgahlan ve Sistemleri (CNC) olmak üzere üç esasa dayanmaktadır. Artık insan gücüne dayanan bir üretim yerine robot ve bilgisayarlarla imalat yapılmaktadır. Bu konudaki çalışmaların içinde en göze çarpan ise CNC sistemleridir. Günümüzde CNC takım tezgahlan büyük, küçük birçok fabrikada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yetişmiş personel ihtiyacı hala büyük bir problemdir. Bu tezde CNC takım tezgahlannın genel olarak incelenmesi yapılmış, konstrüksiyon özelliklerinden çok CNC tezgahlarında programlama üzerinde durulmuş, parça programlanması ve model uygulanması yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY BATCH PROGRAMMING AND PATTERN APPLICATIONS IN CNC WORKBENCHES At the days that we are waiting for the 21st century, with the great developments at technology, computers have a special place in engineering activities, as all the other sciences. The technological developments in engineering, especially in mechanical engineering have three main bases; Computer Aided Design (CAD), Computer Aided Manufacturing (CAM) and Computerized Numerical Control (CNC) systems. From day to day manufacturing is being done by robots and computers instead of human being force. In the studies about this subject, the most important part is CNC systems. Nowadays CNC systems are being used by many factories. But the requirement of educated staff is still a big problem. In this study a general examination of CNC systems has done. Instead of construction specialities; programming of CNC systems, batch programming and model practices have been given.