Ultrasonik titreşim uygulaması ile A360 alüminyum alaşımının mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving mechanical properties of A360 aluminum alloy using ultrasonic vibration
  1. Tez No: 494766
  2. Yazar: FAHRİ VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada ultrasonik titreşim uygulamasının A360 alüminyum alaşımının mikroyapısı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla eriyik halindeki A360 alaşımına farklı frekans ve sürelerde ultrasonik titreşim uygulanmıştır. Ayrıca farklı ultrasonik titreşim parametreleri sonucunda elde edilen numunelere T6 ısıl işlemi uygulanarak ultrasonik titreşim ile T6 ısıl işlemi kombinasyonunun mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen numunelerin mikroyapıları optik ve taramalı elektron mikroskoplarıyla incelenmiş, ayrıca sertlik ve çekme testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ultrasonik titreşim uygulamasının kaba dendritler halindeki birincil α-Al fazını daha küçük dendritlere dönüştürdüğünü göstermektedir. Ayrıca ikincil dendrit kolları arasındaki mesafe azalırken, sertlik ve çekme dayanımı gibi mekanik özelliklerde artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ultrasonic vibration treatment effects on the microstructure and mechanical properties of A360 alloy were investigated. For this purpose ultrasonic vibration treatment with different frequencies and durations was applied to A360 alloy melt. Also T6 heat treatment was applied to samples which were obtained by ultrasonic vibration with different parameters in order to investigate the combination of T6 heat treatment and ultrasonic vibration treatment effect on the microstructure and mechanical properties. The microstructure of cast samples was characterized by optical and scanning electron microscopy, also hardness and tensile tests were carried out. The results indicate that in the case of the ultrasonic vibration treatment, primary α-Al phases are transformed from coarse dendrites to smaller dendrites. Besides, secondary dendrite arm spacing of the alloy decreased and mechanical properties such as hardness and tensile strength increased.