Biyomalzeme üretiminde su bazlı silisyum nitrür şerit döküm süspansiyonlarının reolojik optimizasyonu
Rheological optimization of water based silicon nitride tape casting suspensions for biomaterial production
- Tez No: 494789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, geleceğin potansiyel biyomalzemelerinden biri olan Si3N4 malzemesinin şerit döküm yöntemi ile şekillendirilmesi için su bazlı seramik süspansiyon hazırlanması ve dispersiyon özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Şerit döküm yöntemi ile üretimi yapılacak olan Si3N4 seramiklerin su bazlı süspansiyonunun pH değeri, dispersan oranı, dağıtıcı ortam, bağlayıcı ve plastikleştirici miktarı ile diğer reolojik parametreler kullanılarak reolojik davranışın optimizasyonu üzerine çalışmalar yapılmış ve üretim için uygun parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water-based ceramic solutions of Si3N4 material, that has a great potential as future biomaterial, are prepared for tape casting process and their dispersion parameters are investigated. Rheological behavior of the water-based suspensions of Si3N4 ceramics, that will be used in tape casting, is optimized using parameters like pH value, dispersant ratio, dispersing medium, binder and plasticizer amount etc. and suitable parameters are determined for production.