Ti-6Al-4V alaşımının biyokorozyon ve biyouyumluluk özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 76392
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada, ortopedide halen kullanılmakta olan ve birtakım işlemler uygulanan değişik malzemelerin, vücut için gerekli olan optimum özellikleri hangi ölçüde taşıdıkları, vücut ortamına yakın şartlarda incelenmiştir. Malzemelerin içerisindeki farklı metallerin KS yöntemi ile analizleri yapılmış ve her birinin korozyon dirençleri potansiyostatik yöntem ile incelenmiştir. Normal ve aşınmalı korozyon deneyleri sonunda numunelerin elektrolite bıraktıkları aşınma artıkları AAS yöntemi ile analiz edilmiştir. Aynı numunelerin biyolojik uyumluluklarını incelemek amacıyla da ortopedist ve patologlarla yapılan ortak çalışmalarda, numuneler 12 hafta boyunca deney hayvanlarının kas dokusunda bekletilmiş ve tekrar çıkarılan numunelerin çeperinden alınan dokular ışık mikroskobunda patalojik olarak incelenmiştir. İncelemeler sonucu 900°C sıcaklıktaki tuz banyosunda 5 saat süre ile yüzeyi sertleştirilen Tİ-6A1-4V numune, diğerlerine göre çok daha az aşınma gösterdiğinden, pasifleşmesi de daha hızlı gelişmekte, dolayısı ile diğerlerine göre biyo-malzeme olarak daha üstün performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the materials currently used orthopedical applications have already been applied to some processes are examined according to their properties for human body on the conditions nearly same with the human body. The rate of different metals in the materials are determined with the MS method and the corrosion resistance of each metals are examined by the potentiostatic method. At the end of this experiments applied on both normal and corrosive-wear testing, the debris of samples on electrolyte are analyzed with AAS methods. To examine biocompatibilities of the same samples, a study was carried out with orthopedicians and pathologicians and for this purpose the samples were placed inside the muscular tissue of experiment animals for 12 weeks. At the end of this period, the samples have been taken out and tissues which were collected around the samples are examined patologically with a light microscope. As a result, test specimens of Tİ-6A1-4V, which were surface hardened for 5 h in 900°C in salt baths, wore less then the others. Because of this, they got passivation quickly and were proved to have higher performance than the other.