Güneş enerjisi ile beslenen akıllı duraklarda enerji yönetimi
Energy management in smart stops powered by solar energy
- Tez No: 494800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ZEKİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Enerji talebine olan ihtiyacın her geçen gün artması ve sera gazı etkinin azaltılmasının artık çok önemli bir kriter olması ile birlikte talep edilen enerjinin yenilenebilir kaynaklardan üretilmesi çağımızın en popüler gereksinimidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş bu alanda sahip olduğu bazı özellikler(miktarının sonsuz olması, işletme maliyetinin düşük olması vs..) ile ön plana çıkmaktadır. Güç elektroniği teknolojisi alanında yaşanan ilerlemeler inverter ve DC-DC konvertörlerinin verimlerinin ciddi derecede yükselmesi, panel üreten firma ve ülke sayısının artması ile birim üretim maliyetlerinin düşmesi, üretim için gerekli olan hammaddenin temin edilmesinin kolay olması pek çok solar enerji uygulamalarını ülkemizde mümkün kılmıştır. Özellikle kendi enerjisini üreten ve şebekeye ihtiyaç duymayan sistemler yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada şebekeden hiç enerji almadan yenilenebilir güneş enerjisini kullanan ve bu enerjinin sürekliliğini sağlamak için üretim, depolama ve kullanım şartlarını kontrol eden bir akıllı enerji yönetim sistemine sahip yolcu durağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is the most popular requirement of our time to produce demanded energy from renewable sources, with the demand for energy demand increasing day by day and the reduction of greenhouse gas effect being a very important criterion. The sun from renewable energy sources comes to the forefront with some features that this area has (such as infinite amount, low operating cost, etc.). Progress in the field of power electronics technology has made possible many solar energy applications in our country because of the increase in the efficiency of inverter and DC-DC converters, increase in the number of panel manufacturers and countries, decrease in unit production costs and easy supply of raw materials required for production. In particular, systems that produce their own energy and that do not need a network have become widespread. In this study, a passenger stop with an intelligent energy management system was proposed that uses renewable solar energy without any energy from the grid and controls production, storage and use conditions to ensure continuity of this.