Solar sistemler için akıllı evirici tasarımı ve uygulaması
An application of intelligent inverter for solar systems
  1. Tez No: 372919
  2. Yazar: ŞERİF ŞEREFOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geleneksel petrol türevi enerji kaynaklarının giderek azaldığı ve enerji talebinin gün geçtikçe arttığı günümüz dünyasında, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına olan ilgi giderek artmaktadır. Alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi önemli bir yer tutmakta ve kırsal kesimler de dâhil olmak üzere geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Güneş enerjisinden elde edilen ışık ve ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmekte kullanılan solar paneller, gelişen teknoloji ile her geçen gün daha da verimli hale gelmektedir. Solar panellerden, panelin fiziksel ve elektriksel yapısı gereği D.A. elektrik enerjisi elde edilmektedir. Ancak kullanıcıların enerji tüketim araçlarının büyük çoğunluğu A.A. ile çalışmaktadır. Solar panellerden elde edilen D.A. elektrik enerjisini, A.A. elektrik enerjisine dönüştürmekte kullanılan eviriciler, güneş enerjisinden beslenen ve A.A. enerjiye ihtiyaç duyan sistemler için önemli bir elektronik ekipman olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında, güneş enerjisi kaynaklı sistemler için akıllı evirici tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın amacı, güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi, A.A elektrik enerjisine dönüştürmek için mikro denetleyici kontrollü, PI ve yapay zekâ metotları yardımıyla çalışabilen bir evirici tasarımı ve uygulaması yapmaktır. Böylece enerji dönüşümünün yapılması sırasında kullanılacak yöntem ve metotlar karmaşıklıktan kurtarılıp basitleştirilerek, üretim maliyetlerinin en aza indirgenmesini amaçlanmaktadır. Bununla birlikte tasarlanan sistem üzerinde farklı kontrol algoritmalarının uygulama ve testi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world; as traditional petroleum-derived energy sources decrease and the demand for energy increases day by day, the interest in the use of alternative energy sources has gradually increased. Solar energy is assessed as an important one among the alternative or renewable energy sources, and it has a wide use area including the rural areas. The solar panels used to convert light and thermal energy, obtained from solar energy, into electricity have evolving every new day by means of new emerging technologies, and they have become more efficient. Because of the physical and electrical structure of the solar panels, it is possible to obtain D.A. electrical energy from these solar panels. However, today the majority of means for energy consumption require and use A.A energy. The inverters used to convert D.A. energy obtained from solar panels into A.A. energy are considered as an important electronic equipment for the systems, which require A.A energy and use solar energy. In this study, the design and implementation of a smart inverter for solar energy-based systems have been accomplished. The purpose of the study is to design and implement an inverter having the control using microcontroller, which could convert energy obtained from solar energy into A.A. electrical energy suitable for the demands of users, and work through PI and artificial intelligence methods. In this way, it is aimed to simplify the techniques and methods used for energy conversion through freeing complexity and to minimize the production costs. In addition, it is possible to implement and test different control algorithms on the system designed in this study.