İntrapartum kardiotokografi, mekonyum ve apgar skorlarının umbilikal arter pH değerleri ile korelasyonu
  1. Tez No: 49481
  2. Yazar: H. FAHRİ İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELAHAT KESİM (DÖNMEZ)
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
55 ÖZET ??????^?????????????????????b Amaç: Fetusun ekstrauterin hayata uyumunda intrapartum fetal asfiksi ve neonatal asfiksi önemli sorunlar doğurmaktadır. Doğum öncesi ve doğum sırasında fetal durumun incelenmesi doğum takibinde büyük bir öneme sahiptir. Teknolojinin ilerlemesiyle son dekatlarda fetal durumun incelenmesi büyük aşamalar kaydetmiştir. Çalışmamızda, intrapartum dönemde fetal durumun incelenmesinde sıklıkla kullanılan kardiotakogra- fik bulguların anormallik gösterdiği durumlarda mekonyum pasajı, Apgar skoru ve kordon pH'ıyla olan korelasyonunun incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Kliniğimize başvuran ve anormal fetal kalp hızı traseleri ve/veya mekonyum pasajı bulunan ve umbilikal arter asid-baz değerleri sağlıklı olarak saptanabilen 92 hasta çalışma kapsamına alınmış ve anneye ve fetusa ait özellikler kaydedilmiştir (yaş, gravida, para, doğum şekli, mekonyum pasajı ve varsa aspirasyonu, doğum ağırlığı, Apgar sko- ru). Bulgular: Çalışma grubumuza alınan ve kardiotokogram trasele- rinde anormallik gözlenen 92 vakadan 28'inde (%30) asidoz saptanmıştır. Doğumun birinci evresinde anormal kardiotokogram trasesi saptanan 71 vakadan 18'inde (%25) orta ve 6'sında (%4) ağır asidoz bulunmuştur. Doğumun ikinci evresinde kardiotokogram bulgusunun anormallik gösterdi ği 21 vakanın 6'sında (%28) orta derecede asidoz saptanırken ağır asidoza rastlanmamıştır.56 Anormal kardiotokogram bulgusu olan 92 hastanın 30'unda (%33) mekonyum pasajı görülmüştür. 20 (%22) hastada mekonyum pasajı vokal kordların üstünde gözlenirken 10 (%11) hastada mekonyumun bebek tarafından aspire edildiği saptanmıştır. Mekonyum gözlenmeyen vakalarda ortalama pH 7.22±0.04 olarak saptanırken mekonyumun vokal kordların altına inmediği vakalarda ortalama pH 7.23±0.04 iken mekonyumun aspire edildiği vakalarda ortalama pH 7.07±0.02 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda anormal kardiotokogram bulgusu saptanan 92 vakanın birinci dakika Apgar skoru 7 olan grupta bu değer 7.21±0.06 olarak bulunmuştur. Beşinci dakika Apgar skoru
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Objective: Intrapartum and neonatal asphyxia plays an important role in the adaptation of fetus to the extrauterine conditions. Antepartum and intrapartum observation of the fetal well being is extremely important for the fetus. During the last few decates great advances are made in observation of the fetal well being. In the present study the relationships among abnormal fetal heart rate patterns, meconium staining of the amniotic fluid, Apgar score and umbilical cord artery pH values was carried out in 92 consecutive births. Materials and Methods: 92 patients who referred to our clinic and had abnormal fetal heart rate patterns and/or meconium staining and whose umbilical cord arterial pH values could reliably determed were included in the present study. Fetal and maternal data were noted (age, gravida, para, type of delivery, staining and aspiration of the meconium if present, birth weight and Apgar score). Results: Fetal asidosis was found in 28 of the 92 (30%) patients who had abnormal fetal heart rate patterns. Seventy-one patients had abnormal fetal heart rate patterns during the first stage of the labour and 18 (25%) of them had moderate and 6 (4%) of them had severe asidosis. Twenty-one patients had abnormal fetal heart rate patterns during the second stage of labour in whom 6 (28%) had moderate asidosis. None of58 these patients had severe acidosis. Thirty of the Ninety-two patients (33%) who had abnormal fetal heart rate patterns also had meconium staining of the amniotic fluid. In 20 (22%) of the patients meconium did not passed below the vocal cords while in 10 (11%) patients meconium was aspireded by the fetus. In those patients in whom staining of the amniotic fluid did not observed the mean pH value was 7.22±0.04 while in patients in whom staining of the amniotic fluid was observed but did not passed below the vocal cords this value was 7.23±0.04. If the amniotic fluid was meconium. Stained and aspireded by the fetus the mean pH value was 7.07±0.02. Among 92 patients who had had abnormalf etal heart rate pattern it was found that 22 (24%) had Apgar score .! Apgra score the mean pH was 7.21±0.06. The mean pH value in the groups who had an Apgar score