Bening ve premalign servikal lezyonların tanı ve tedavisinde LEEP uygulanması
- Tez No: 49480
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELAHAT KESİM (DÖNMEZ)
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
- 34 ÖZET Amaç: Benign ve prekanseröz servikal lezyonlarda LEEP'in etkinliğini araş tırmayı amaç edindik. Materyal ve Metod: Vaginal akıntı veya spotting tarzda kanama şikayeti ile polikliniğimize başvuran ve yapılan smearlerde kronik servisit ve/veya servikal erozyon ön tanısı almış 25-45 yaş grubunda doğum yapmış 60 hasta çalışma kap samına alındı. Olguların herbirine kolposkopik muayene sonrası LEEP uygulandı. Yöntemin tanı koydurucu ve tedavi edici özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 29 olarak tesbit edildi. Sitolojik muayene sonucu tüm olgularda benign bulgular gözlenirken, kolposkopik muayene sonunda 10 olguda prekanseröz bulgular saptandı. LEEP sonrası yapılan histopatolojik incele me sonucunda 4 olguda CİN I tesbit edildi. Postoperatif dönemde yapılan kontroller de olguların tamamında tedavinin başanlı olduğu saptanırken, literatürde bildirilen erken ve geç komplikasyonlar hiçbir olguda gözlenmedi. Postoperatif dönemde yapı lan kontroller de olgulann tamamında tedavinin başarılı olduğu saptandı. Sonuç: LEEP hızlı uygulaması kolay, işlem sonrası patolojik inceleme yapı labilen güvenli bir yöntem olup, bu yöntemin lokal anestezi altında poliklinik şartla rında uygulanabildiği, hasta tolerans ve başarı oranının yüksek olduğu sonucuna va- nldı.
Özet (Çeviri)
- 35 - SUMMARY Objective: We aimed to evaluate the eficiency of LEEP in the diagnosis and treatment of benign and precancerous cervical leisons. Material and Methods: We included 60 parous women in our study that applied to our clinic with the complaints of vaginal discharge and spotting and diagnosed erasion in pap smears. We performed LEEP to every patient after colposcopic examination and evaluated the diagnostic value and treatment efficacy of the procedure. Results: Median average age of patients was 29. All cases were observed to have benign signs upon cytologic examination and in 10 of them precancerous leisons are detected during colposcopic examination. In 4 of these 10 cases histopathologic examination after LEEP revealed CIN I leisons. Postoperative controle showed that therapy was very successful in all patients and none of the complications stated in the literature are seen. Conclusion: LEEP is a rapid easy to perform method that can be done in outpatient clinics under local anesthesia with good patient tolerance and high rate of succes, that gives us the chance of pathologic evaluation of excised material.