Etlik piliç karma yemlerine katılan Aspergillus niger ile fermente edilmiş vişne (Prunus cerasus) iç çekirdeğinin performans, sindirilebilirlik, bağırsak mikroflorası, karkas ve bazı et kalite özelliklerine etkileri
Effects of sour cherry (Prunus cerasus) kernel fermented with Aspergillus niger on performance, digestibility, intestinal microflora, carcass and some meat quality parameters in broiler chicks
- Tez No: 494843
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada etlik piliç yemlerine katılan Aspergillus niger ile fermente edilmiş vişne (Prunus cerasus) iç çekirdeğinin etlik piliçlerde performans, sindirilebilirlik, bağırsak mikroflorası, karkas ve bazı et kalite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada iki farklı deneme yapılmıştır. Deneme I'de etlik piliçlere artan düzeylerde vişne iç çekirdeği verilirken, Deneme II'de etlik piliçlere artan düzeylerde fermente edilmiş vişne iç çekirdeği verilmiştir. Deneme I'de 196 adet Ross-308 erkek etlik civciv her muamelede 7 tekerrür, her tekerrürde 7 hayvan bulunacak şekilde 4 muamele grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar 42 gün boyunca %0, 1, 2 ve 4 vişne iç çekirdeği içeren yemlerle beslenmişlerdir. Deneme II'de ise 196 adet Ross-308 erkek etlik civciv her muamelede 7 tekerrür, her tekerrürde 7 hayvan olacak şekilde 4 muamele gruba ayrılmışlar ve 42 gün boyunca %0, 1, 2 ve 4 fermente vişne iç çekirdeği içeren yemlerle beslenmişlerdir. Vişne iç çekirdeği %1 düzeyinde canlı ağırlığı etkilemeksizin yemden yararlanma oranını düşürürken (P0.05), %2 ve %4 düzeylerinde rasyon kuru madde, organik madde ve ham protein sindrilebilirliklerini düşürmüştür (P0.05). Vişne iç çekirdeği sekum Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecalis ve Escherichia coli düzeyleri, kesim ve karkas özellikleri, göğüs ve but eti pH, su tutma kapasitesi, besin madde içeriği (ham protein, ham yağ, ham kül) ve renk özelliklerini etkilememiştir (P>0.05). Aspergillus niger katı kültür fermantasyonuyla vişne iç çekirdeğinin ham protein, ham yağ, ham kül düzeyleri artarken (P0.05), %4 düzeyinde ise canlı ağırlığı ve yemden yararlanma oranını olumsuz yönde etkilemiştir (P0.05). Buna ek olarak, fermente vişne iç çekirdeği %1 düzeyinde sekum L. acidophilus düzeyini artırırken (P0.05), %2 ve %4 düzeylerinde ise bağırsak mikroflorasını etkilememiştir (P>0.05). Fermente vişne iç çekirdeğinin farklı düzeyleri kesim ve karkas özellikleri, göğüs ve but eti pH, su tutma kapasitesi, besin madde içeriği (ham protein, ham yağ, ham kül) ve renk özelliklerini etkilememiştir (P>0.05). Çalışma sonuçları, vişne iç çekirdeğinin etlik piliç karmalarına canlı ağırlığı etkilemeksizin %1 düzeyinde katılabileceği, fermente vişne iç çekirdeğinin ise %1 düzeyinde katılmasıyla canlı ağırlığı artırırken, bağırsak mikroflorasını iyileştirebildiği, ayrıca fermente vişne iç çekirdeğinin canlı ağırlığı etkilemeksizin etlik piliçlere %2 düzeyine kadar verilebileceğini göstermiştir. Buna göre fermente vişne iç çekirdeğinin etlik piliçlere %1 düzeyinde verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of sour cherry (Prunus cerasus) kernel fermented with Aspergillus niger on performance, digestibility, intestinal microflora, carcass and some meat quality parameters in broiler chicks were investigated in this study. Two different trials were conducted in the study. In trial I, sour cherry kernel was given at increasing levels to broiler chicks, while in trial II, fermented sour cherry kernel was given. In trial I, 196 one-day-old Ross-308 male broiler chicks were divided into 4 groups with 7 replicates consisting of 7 animals each. Chicks were fed with diets containing 0, 1, 2, and 4% sour cherry kernel for 42 days. In trial II, 196 one-day-old Ross-308 male broiler chicks were divided into 4 groups each consisting of 7 animals and fed with feed containing 0, 1, 2, and 4% fermented sour cherry kernel until 42 days of age. Sour cherry kernel decreased (P0.05) ration dry matter, organic matter, and crude protein digestibility at 1% while decreased (P0.05) by sour cherry kernel addition. Sour cherry kernel did not affect (P>0.05) cecum Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecalis and Escherichia coli counts, carcass parameters, pH, water holding capacity, nutritional content (crude protein, crude fat and ash) and color of thigh and breast meat. Sour cherry kernel's crude protein, crude fat and ash content increased (P0.05) live weight and FCR at 2% and negatively affected (P0.05) ration dry matter, organic matter, crude protein and crude fat digestibility. In addition, fermented sour cherry kernel increased cecal L. acidophilus count at 1% and did not change E. faecalis and E. coli at 1, 2 and 3%. These results show that sour cherry kernel can be used without affecting live weight at 1% in broiler diet while fermented sour cherry can increase live weight, improve intestinal microflora at 1% and can be used without affecting live weight up to 2% in broiler diet. It is suggested that fermented sour cherry kernel should be given at 1% to broiler chicks.