Elastomer malzemelerde şekil faktörünün basma modülü üzerine etkisinin incelenmesi ve endüstriyel olarak kullanılan parçalarla karşılaştırılması
Investigation of shape factor effects on compression modulus on elastomeric materials and comparison with industrially used parts
- Tez No: 494847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kauçuk malzemeler sahip oldukları titreşim ve şok sönümleme özelliklerinden dolayı endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle otomotiv sektöründe kauçuk malzemeler titreşim sönümleme karakteristiklerinden dolayı tercih edilmektedir. Kauçuklu elemanlar sıklıkla araç süspansiyon sistemlerinde ve mekanik bağlantı elemanlarında kullanılır. Süspansiyon sistemlerinde kullanılan kauçuklu elemanların mekanik özellikleri, parçanın geometrisine ve malzeme özelliklerine bağlı olarak değişim gösterir. Özellikle ağır vasıtalarda kullanılan kauçuk takoz, tampon ve yatak parçaları ağır çalışma şartlarına maruz kalmaktadır. Bu yüzden bu tarz ürünlerin işlevlerini yerine getirebilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için geometrik tasarım ve malzeme seçimi çok önemlidir. Kauçuk malzemelerde yük taşıma kapasitesi şekil faktörü yardımıyla kabaca tahmin edilebilmektedir. Bu çalışmada, üç farklı şekil faktörü (1, 2 ve 5) ve beş farklı kauçuk sertliği kullanılarak kauçuk tabakalar üretilmiş ve sıkışma altındaki davranışları incelenmiştir. Kauçuk ham malzemesi olarak doğal kauçuk kullanılan bu çalışmada, farklı yüzey alanına sahip karbon siyahları (N375 ve N772) dolgu maddesi olarak tercih edilmiştir. Farklı kauçuk reçeteleri hazırlanarak beş farklı sertlikte hamur (55, 63, 68, 70, 75 ShA) oluşturulmuştur. Silindirik ve kübik numuneler şeklinde üretilen kauçuk tabakaları sıkışmaya maruz bırakılarak çökmeleri incelenmiştir. Toplamda beş farklı kauçuk hamuru, üç farklı şekil faktörü, iki farklı geometri (silindirik, kübik) ve farklı lamine yapısında numuneler üretilmiştir. Bu numunelere yapılan testler sonucunda; kauçuk sertliği ve şekil faktörü artışında numunelerin daha az deforme olmasına sebep olduğu görülmüştür. Ayrıca, aynı şekil faktörü ve kauçuk malzemeden üretilen kübik şekilli numunelerin, silindirik şekilli numunelere oranla daha az deforme olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, basma testi sonucunda aynı şekil faktörüne sahip iki yüzü metalli ve tek yüzü metalli olan numunelerin metalsiz olan numuneye göre daha az deforme olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rubber materials are widely used in industry because of the vibration and shock damping features they have. Especially in the automotive sector, rubber materials are preferred because of their excellent vibration-damping characteristics. Rubber elements are often used in vehicle suspension systems and mechanical connecting elements. Mechanical properties of rubber components used in the suspension system vary depending on the part geometry and material properties. Rubber mounts, bumper, and bearing parts which are used in heavy duty vehicles are exposing to harsh working conditions. Therefore, fulfill the functions for a long life of such products the geometrical design and material selection is very important. Load carrying capacities of the rubber material can be estimated roughly with shape factor. In this study, rubber layers produced with three different shape factors (1, 2 and 5) and in five different rubbers hardness and their behavior examined under compression. Natural rubber as the rubber raw material used in this study, carbon blacks with different surface area (N375 and N772) is preferred as a filler. Rubber doughs with five different hardness was formed with different prescriptions (55, 63, 68, 70, 75 ShA). Rubber layers which produced in the form of cubic and cylindrical were exposed to compression and the resultant deformations were analyzed. In total, samples with five different rubber mixtures, three different shape factors, two different geometries (cylindrical, cubic) and different laminated structures were produced. As a result of tests conducted on these samples; Increase in the rubber hardness and shape factor were caused to be less deformation of the sample. Also, the cylindrical and cubic samples which have the same shape factor and produced with same recipes were exhibited less deformation of cubic samples than the cylindrical ones. Besides; as a result of compression tests, less deformation observed in the samples which have the same shape factor and the one has two-face metaled and the other has single-face metaled than the metal-free sample.