Trakya bölgesi bal arısı (Apis mellifera L.) populasyonunun morfolojik karakterizasyonu ve standart tanımlama fonksiyonlarının geliştirilmesi
Morphological characterization of thrace honey bee (Apis mellifera L.) populations and improving the standard identification consant coefficient functions
- Tez No: 494861
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesi Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne ile Çanakkale ve Gökçeada arı populasyonunu temsil eden 110 işçi arı örneği toplam 41 morfolojik karakter yönünden tanımlanmıştır. Her örnekten 15 işçi arıda 41 morfolojik karakterin biyometrik ölçümü yapılmıştır. Yöre arısının günümüz koşullarında yeniden morfolojik karakterizasyonu ile birlikte bu yöre arısına özgü standart morfolojik tanımlama fonksiyon ve katsayılarını geliştirmek, herhangi bir genetik karışımın olup olmadığını ve bunun düzeyini belirlemek amaçlanmıştır. Beş yöreyi temsil eden işçi arı örnekleri arasında femur uzunluğu (Fe), mumsalgı yüzeyleri genişliği (MSG), kanat K19 damar açısı, arka bacak uzunluğu (ABU) ve altıncı sternit indeks (S6I) karakterlerince farklılık belirlenmemiştir. Diğer 36 morfolojik karakter yönünden önemli düzeyde farklılık bulunmuştur. Bölgenin yerli arısı için ayırt edici en önemli morfolojik karakter kıl uzunluğudur. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ arı örnekleri Çanakkale ve Gökçeada genotipi örneklerinden ziyade birbirlerine daha fazla benzer ve ayrı bir küme oluşturmuşlardır. Ayrıca, Trakya'daki üç ile (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) ait örnekler birbirleriyle belirli düzeyde çakışmışlardır (overlapping). Orijinal grupları temsil eden 110 işçi arı örneğinin doğru gruplandırma düzeyi %94.5'dir. Beş yöreye ait arı genotipleri Anadolu arısıyla morfolojik bir benzerlik göstermemiş ve üç farklı küme oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to identify the 41 morphological characteristics of the honey bee (Apis mellifera L.) population in Thrace (Tekirdağ, Kırklareli and Edirne Province), Çanakkale province and Gökçeada Island. Total of 110 experimental worker honey bee samples were evaluated in relation to 41 morphological characteristics. A biometric measurement of 41 morphological characters was performed on 15 workers in each sample. It is aimed to improve the morphological characterization of the beehives of today and the standard morphological identification functions and coefficients specific to this beehive, to determine whether there is any genetic mixture and its level. There were no differences in the femur length (Fe), wax secretion surface width (MSG), wing K19 vein angle, hind leg length (ABU) and sixth sternit index (S6I) characters among the worker bee samples representing the five regions. There were significant differences between the 36 morphological characteristics except 5. The most discriminative morphological characteristic was the length of hair. The worker bee samples of Tekirdağ, Kırklareli and Edirne provinces were found more similar to each other than those of the Çanakkale and Gökçeada Island. In addition, the three samples from Thrace (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) overlap at a certain level with each other (overlapping). The correct grouping level of the 110 worker bee samples representing the original groups is 94.5%. Honey bee samples showed three different morphological clusters. It was found that there is no any morphological resemble of those honey bees to the A. m. anatoliaca.