Glutensiz tarhana üretiminde kinoa (Chenopodium quinoa) kullanımı
Utilization of quinoa (Chenopodium quinoa) in production of gluten-free tarhana
  1. Tez No: 494860
  2. Yazar: SEBİHA KITAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada geleneksel gıdamız olan tarhana üretiminde alışılmış buğday unu yerine, ülkemizde kullanımı yaygın olmayan ve son yıllarda tanınmaya başlayan kinoa (Chenopodium quinoa) unu kullanılarak hem yüksek besinsel içeriğinden faydalanmak hem de çölyak hastalarının diyetlerine uygun, glutsensiz tarhana üretimi amaçlanmıştır. Bu amaçla kinoa öğütülüp un haline getirilerek farklı oranda (% 20, 40, 60, 80 ve 100) kinoa içeren, mısır unu ile ikame edilen ve kinoa katılmadan (kontrol grubu) 3 tekrarlı 18 adet tarhana üretilmiştir.Fermantasyondan sonra kurutulan tarhanalarda bazı fiziksel (renk, su tutma kapasitesi, köpüklenme kapasitesi ve viskozite analizi), kimyasal (Kurumadde, pH, Toplam asitliğin belirlenmesi, protein, yağ, kül ve aminoasit analizi), antioksidan özelliklerin belirlenmesi ve duyusal analizler yapılmış ve kinoa unu ilave seviyelerinin, tarhana örneklerine etkileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kinoa oranı arttıkça pH değerinin yükseldiği ve % asitlik değerinin düştüğü, fermantasyon süresine bağlı olarak ise asitlik değerinin arttığı ve pH'nın düştüğü görülmektedir. Kinoa oranı arttıkça aydınlık (L) değerlerinde çok önemli değişiklik olmadığı, kırmızılık (a) ve sarılık (b) değerlerinin azaldığı tespit edilmiştir. Fermantasyon süresince ise her üç parametrenin de (L, a ve b) azaldığı kaydedilmiştir. Kinoa oranı arttıkça su tutma kapasitesi azalırken köpüklenme kapasitesinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, instead of conventional wheat flour in the production of tarhana, which is a traditional food, it is aimed to utilize quinoa which is not widely used in our country and has been recognized in recent years. It has nutritional benefits and can produce gluten-free tarhana suitable for celiac patients' diets. For this purpose, quinoa was milled into flour and 3 repeats of 18 samples were produced in different ratios (20, 40, 60, 80 and 100%), with quinoa, substituted with corn flour and without quinoa (control group). In dried tarhana after fermentation some physical (color, water holding capacity, foaming capacity and viscosity analysis) and chemical analysis (total solids, pH, determining the total acidity, protein, fat, ash and amino acids analysis) besides the antioxidant properties determination and also some sensorial analysis were done to evaluate the effect of addition of quinoa in tarhana samples. According to the obtained results, it is seen that as the quinoa ratio increases, the pH value increases but the acidity value decreases and the acidity value increases and pH decreases in parallel with the fermentation time. As the quinoa ratio increased, there was no significant change in the lightness (L) values, and the values of redness (a) and yellowness (b) decreased. During the fermentation period, all three parameters (L, a and b) were decreased. It has been determined that the foam capacity increases when the water holding capacity decreases as the quinoa ratio increases.