Hijyenik davranış bakımından ıslah edilmiş Muğla bal arılarında bazı patojen virüslerin RT-PCR ile tespiti ve Varroa yükü ile ilişkilerin belirlenmesi
Detection of some pathogenic viruses on Mugla honey bees for selected hygienic behavior by RT-PCR and determination of relations with Varroa load
  1. Tez No: 494889
  2. Yazar: AYŞE ALEMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bal arısı kolonilerinde ani ve büyük çapta yaşanan kayıplar birçok çalışma tarafından bildirilmiştir. Tam olarak açıklanamayan bu durum ektoparazit akar Varroa destructor ve patojen virüslerin aynı kolonideki varlığı ile ilişkilendirilmektedir. Bu araştırmada materyal olarak, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) tarafından 4 generasyon hijyenik davranış bakımından ıslah edilmiş 50 koloni ve hijyenik olmayan 50 koloniden toplanan yetişkin işçi arılar ve pupalar kullanılmıştır. Proje konusu olan patojen virüslerin (ABPV, CBPV, IAPV, DWV, SBV) varlığı ve yoğunluğu virüslere özgün TaqMan problar ve primerler kullanılarak RT-qPCR ile tespit edilmiştir. Ayrıca, varroa akarı ve virüsler arasında bir ilişki olup olmadığını anlamak için örnek toplanan tüm kovanların Varroa destructor yükleri dip tahtası yöntemiyle belirlenmiştir. RT-qPCR analiz sonuçlarına göre sadece DWV'nin pozitif olduğu ve diğer virüsler bakımından kovanların negatif olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have reported that sudden and large-scale losses occur in honey bee colonies. However, this case is exactly unexplained but which is associated with presence of ectoparasites Varroa destructor and pathogenic viruses are the same colonies. Adult worker bees and pupae were used as material from 50 units colonies selected for 4 generations hygienic behaviour and 50 units colonies non-hygienic bees by Muğla Provincial Bee Farmers Association (MAYBIR). The presence and intensity of the project-specific pathogenic viruses were determined by RT-qPCR using virus-specific TaqMan probes and primers. In order to determine whether there is any relationship between viruses and varroa mites, the numbers of varroa was determined by the bottom board method. According to the results of RT-qPCR analysis, only DWV was positive but the other viruses were negative.