Preterm prematür membran rüptüründe amniotik sıvı volümü intraamniotik enfeksiyonun erken habercisi olabilir mi?
- Tez No: 49491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Gebelik süreleri 29-36 cı haftalar arasında olan preterm prematür membran rüptürü vakalarında uyguladığımız gözlem takip metodunun prospektif değerlendirmesi süresince; amniyotik sıvı volümü ileri derecede azalmış 8 gebe ile, amniyotik sıvısı yeterli olan 14 gebeyi maternal ve neonatal bulgular açısından karşılaştırdık. Sonuçlarda yaş, gebelik sayısı, gestasyonel yaş, presentayon, doğum biçimi, rüptür süresi, histolojik koryoamniyonitis, 1 ve 5 ci dakika apgar, doğum ağırlığı, neonatal sepsis, bakteriyemi, tüm neonatal enfeksiyon açısından anlamlı bir fark göstermemiştir. Bu bulgular kolaylıkla tesbit edilen, ileri derecede azalmış amniyotik sıvının preterm prematür membran rüptürü vakalarında maternal ve neonatal enfeksiyon açısından literatürde belirtildiği üzere risk faktörü olmadığı yönündedir (en azından ikinci 24 saat içinde sonlanan gebelikler için). Aynı zamanda bu vakalarla sub klinik seyreden histolojik koryoamniyonit arasında bir korelasyon saptamadık. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY During prospective evaluation of expectant menagement method that we used in preterm prematur membrane rupture cases which are in 29-36 weeks of gestation; we compared 8 pregnants having highly reduced amnios fluid volume with 14 pregnants which have enough amnios fluid, taking into consideration the maternal and neonatal findings. According to results; there is no considerable difference in age, number of pregnancy, duration of gestation, presentation, time of rupture, histologic corioamnionitis, apgar score in 1 and 5 th minute, type of delivery, birth weight, neonatal sepsis, bacteremia, in the context of neonatal infection. According to these findings; it seems that; highly reduced amnios fluid is not a risk factor in neonatal and maternal infection as determined in the literature (at least, in the cases of pregnancies which were ended second 24 hours). And there was no corelation between these cases and histologic corioamnionitis which had subclinic progress. 38