Tekrarlayan erken gebelik kayıplarında antifosfolipid sendromunun rolü
  1. Tez No: 49492
  2. Yazar: ZAFER BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TAYYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
38 ÖZET TEGK'ı olan 55 kadında, APS 'un rolünü araştırmak amacıyla, rutinde kullanılan düşük etyolojisine yönelik tetkiklere ilave olarak APA (LAC ve ACA) ve ANA araş tırıldı. Daha önce düşüğü olmayan, normal doğum yapmış 30 kadın da kontrol grubu olarak incelendi. TEGK'ı olan 55 olgudan 36'smda (% 65.4) düşüklerin sebebi açıkla nabildi, 19 olguda ise (% 34.5) etyolojik faktör saptanamadı. Beş kadında ise birden çok etyolojik neden bulundu. En fazla saptanan anormal sonuç ACA değerlerinde idi. ACA, TEGK'lı olguların % 41.8'inde ve kontrol grubunun % 13.3'ünde pozitifti.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY In order to investigate the role of antiphospolipid syndrome (APS) in 55 women with recurrent early pregnancay loss, antiphospholipid antibody (APA) (Lupus antico agulant (LAC) and anticardiolipin antibody (ACA)] and antinuclear antibody were examined as well as the laboratory examinations routinely used for abortion etiology. A control group was formed from 30 women who had normal deliveries and had id abortion. The cause of abortions with recurrent early pregnancy loss was explained in 36 of 55 women (65.4 %) but no etiological factor could be detected in 19 patients (34.5 %). In five women, more than one etiological factors were found. The most common abnormal results were obtained in ACA values. ACA was po sitive in 41.8 % of the cases with TEGK and in 13.3 % of the control group. When both anticardiolipin antibody and lupus anticoagulant were evaluated together, antiphospholipid antibody was found to be positive in 45.4 % of the recurrent early pregnancy loss group and in 16.6 % of the control group.