Antalya ilinde kırsal alanda yaşayanların Büyükşehir Yasası ile getirilen yeni düzenlemelere ilişkin bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigation of knowledge levels about new organizations obtained by the Capital Law of living in rural area in Antalya
- Tez No: 494916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada bilgi ve teknolojideki hızlı gelişmelerle birlikte kamu yönetimi de değişime uğramaktadır. Yeni kamu yönetimi anlayışı ile birlikte yönetimde etkin bir şekilde temsile, katılıma, yerinden yönetime, hesap verebilirliğe, şeffaflığa ve insan memnuniyeti odaklı yapılanmaya doğru bir yöneliş söz konusudur. Uygulamada yerel yönetimlerin görevlerini istenilen düzeyde yapamaması nedeniyle yeniden yapılandırılmaları gereği kaçınılmaz olmuş ve buna yönelik arayışlar, hemen her ülkenin gündeminde önemli bir yer tutmuştur. Yeniden yapılandırma arayışlarındaki temel amaç, bu kuruluşların çağdaş gelişmeler ışığında günün koşullarına uyarlanması, halkın talep ve beklentilerine duyarlı bir şekilde daha kaliteli, daha hızlı, daha verimli ve etkin hizmet sunmalarının sağlanmasıdır. Bu çerçevede ülkemizde de benzer gerekçelerle yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması temel bir ihtiyaç haline gelmiş ve uzun yıllardır sürekli olarak kamu yönetiminde reform çabalarının en önemli unsurlarından birini oluşturmuştur. Bu yöndeki arayışlar giderek güçlenmiş ve son yıllarda yerel yönetimlere ilişkin olarak kapsamlı reformlar gerçekleştirilmiştir. Yerel yönetim mevzuatlarındaki değişimler kırsal alanda yaşayanları da etkilemektedir. Kırsal alanda yaşayanlar yerel yönetimlerdeki bu değişimlerden kentte yaşayanlardan daha geç ve daha az etkilenmekte olduğu yaygın bir düşüncedir. Ancak özellikle son düzenleme olan“ 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile beraber kırsal alanların da büyükşehir alanı olarak görülmesi ve yasal düzenleme ile gelen bütün değişimlerin doğrudan kırsal kesimde yaşayanları da etkilemesi beklenmektedir. Çalışma ile yerel yönetim mevzuatlarındaki bu değişimlerin Antalya ilinde kırsal alanda yaşayanların hayatındaki yansımaları, bu bireylerin yeni yasa hakkındaki bilgi düzeyinin ölçülmesi ve yasa karsısındaki tutum ve beklentilerinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular Antalya kırsalında özellikle köyden mahalleye dönüşen kırsal alanlarda yaşayanların Büyükşehir yasası hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını göstermektedir. Ayrıca çalışma sonuçları Büyükşehir yasası ile hizmet alımlarında meydana gelen değişikliklerin henüz tam anlamıyla bilinmediğini göz önüne sermiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre kırsalda yaşayanların köylerinin mahalleye dönüşmesi ile hizmete ulaşımın daha zor olacağını düşündükleri şeklindedir. Ancak hizmet miktarındaki artış özellikle bu mahallelerdeki muhtarların bireysel çabaları ile arttırılabileceği düşüncesi yaygındır. Çalışmada yasanın bu bölgelerdeki tarımsal faaliyetlere etkileri ortaya konmuştur. Kırsalda yaşayanların büyük çoğunluğunun yasanın uzun vadede tarıma olumsuz etkileri olacağı düşüncesinde olduklarını göstermektedir. Yasa ile özellikle imarda meydana gelen değişikliklerin uzun vadede tarım alanlarını azaltacağı düşünülmektedir. Ancak arazilerin değer kazanacağı düşüncesi kırsal alanda yaşayanların yasaya pozitif bakmalarını sağlayan bir düşünce olarak ifade edilmiştir. Ayrıca çalışmada kırsal alanda yaşayanların yerel yönetim sorunlarını hizmet sınırlılığı ve gelir eksikliği, yönetim ve denetim kaynaklı sorunlar ile yetki sınırlılığı ve atıkları değerlendirme adı altında üç ana başlık altında ifade ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, public administration is undergoing change as well as rapid developments in information and technology. With a new understanding of public administration, there is a trend towards effective organization of representation, participation, locality, accountability, transparency and human satisfaction. In practice, it was inevitable for local governments to restructure because of their inability to perform their duties at the desired level, and searches for this place have been important in the agenda of almost every country. The main purpose of the restructuring quest is to adapt these organizations to the conditions of the day in the light of modern development and to provide better quality, faster, more efficient and efficient service in a way sensitive to the demands and expectations of the people. The restructuring of the local governments has become a basic necessity for this reason in our country. In recent years, comprehensive reforms have been carried out in relation to local governments. Changes in local government legislation affect who living in rural areas as well. It is a widespread belief that those living in rural areas are affected less and later than those living in the city. With the Law No. 6360, it is expected that the rural areas will be seen as the metropolitan area and all changes coming through the legal regulation will directly affect the people living in the rural areas. The purpose of this study is to measure the level of knowledge about the new law and the attitudes and expectations of the residents living in rural areas of Antalya. The results of the study show that people living in rural areas in Antalya do not have enough knowledge about the Metropolitan Law. According to the results obtained in the study, the people living in rural areas think that access to the service by law is more difficult. According to the results obtained in the study, it is thought that it will be more difficult to access the service when the villagers of the rural people turn into the neighborhood. However, the increase in the amount of service is particularly prevalent, which can be increased by the individual efforts of the muhtars in these neighborhoods. The effects of the law on agricultural activities in these regions have been examined. The study shows that the vast majority of rural people think that the law will have negative effects on agriculture in the long run. With the law, it is thought that the changes especially in the irregularities will reduce agricultural areas in the long term. However, it is an idea that allows people living in rural areas to look at the situation positively. In addition, it has been determined that residents living in rural areas have expressed their local government problems under three main headings: limited service and income deficiency, management and supervision problems, limitation of authority and evaluation of waste.